لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۰

حمله انتحاری در دره اسماعیل‌خان پاکستان شماری کشته برجای گذاشت


سربازان ارتش پاکستان کنترل دره اسماعیل‌خان را به دست گرفته‌اند.
به گفته پلیس پاکستان، روز جمعه حمله انتحاری به مراسم تشییع جنازه در شهر «دره اسماعیل خان» شماری کشته برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمله انتحاری روز جمعه و در جریان مراسم تشییع یکی از ساکنان شیعه دره اسماعیل خان، که یک روز پیش‌تر ترور شده بود، روی داد.

منابع مختلف خبری شمار قربانیان این حمله انتحاری را متفاوت، بین ۲۰ تا ۳۰ نفر، گزارش کرده‌اند.

دامنه خشونت‌های فرقه‌ای میان شبه‌نظامیان سنی و گروه‌های شیعی بارها به شهر دره اسماعیل خان کشیده شده است.

دره اسماعیل خان در شمال غربی پاکستان و در مجاورت منطقه عشایری وزیرستان جنوبی، یعنی مرکز تجمع طالبان و القاعده، واقع شده است.

سید محسن شاه،‌ فرماندار دره اسماعیل خان، به خبرگزاری رویترز گفت: «انفجار در مراسم تشییع یکی از شیعیان روی داده است که یک روز قبل کشته شده بود.»

مقام‌های پلیس نیز گفته‌اند بقایای جسد فردی که مظنون به حمله انتحاری بوده در میان قربانیان یافت شده است.

به گزارش رویترز، پس از اين انفجار مردم خشمگين به خيابان‌ها ريختند و شماری از آنان دست به آتش زدن خودروها و غارت مغازه‌ها زدند. صدای تیراندازی هوایی نیز در سطح شهر شنیده می‌شد.

فرماندار دره اسماعیل خان به رویترز گفت که مقررات منع آمد و شد در شهر برقرار شده و از ارتش نیز درخواست شده است با خشونت‌ها مقابله کند.

حدود دو ماه پیش انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در نزدیکی مسجدی متعلق به شیعیان در پیشاور ۲۹ کشته برجای گذاشت. دو هفته پیش نیز انفجار انتحاری در مسجد شیعیان در یکی از شهرهای مرکزی پاکستان به کشته شدن ۲۴ نفر انجامید.

پس از آن که دولت پاکستان پذیرفت در صورتی که شبه‌نظامیان سلاح‌های خود را زمین بگذارند اجازه خواهد قوانین اسلامی (شریعت) در منطقه دره سوات به اجرا درآید، دو طرف به توافقنامه‌ای دست یافتند و از روز یک‌شنبه آتش‌بسی در این منطقه رعایت شده است.

اما ريچارد هالبروک، نماينده ويژه آمريکا در امور افغانستان و پاکستان، روز پنج‌شنبه گفت که در مکالمه با رئیس جمهوری پاکستان نگرانی خود را در باره این توافقنامه به او ابراز کرده است.

آقای هالبروک روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت:‌ «پرزیدنت اوباما نگران است که این توافقنامه، که رسانه‌ها آن را قرارداد متارکه جنگ پنداشته‌اند، به تسلیم [شبه‌نظامیان] و سازش منتهی نشود.»

آقای هالبروک افزود که آصف علی زرداری،‌ رئیس جمهوری پاکستان، به او اطمینان داده است که این گونه نیست.
XS
SM
MD
LG