لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۲۷

کارزار اينترنتی برای آزادی دو فعال آذربايجانی


سازمان مدافع حقوق بشر «خط مقدم»، در دوبلین پابتخت ایرلند و بروکسل پایتخت بلژیک مستقراست.

یک سازمان مدافع حقوق بشر به نام «خط مقدم»، در يک کارزار اینترنتی که به تازگی آغاز کرده، خواهان آزاد شدن سعید متین پور روزنامه نگار آذری، و صالح کامرانی وکیل مدافع، از زندان شده است.

سازمان مدافع حقوق بشر «خط مقدم»، در دوبلین پابتخت ایرلند و بروکسل پایتخت بلژیک مستقراست.این سازمان، همچنین در شمار مراکز مشاوره دهنده به سازمان ملل متحد نیز قرار دارد.

«خط مقدم» می کوشد تا با جمع آوری امضا، نامه ای را به دفتر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ارسال کند.

در این نامه آورده شده است که «سعید متین پور و صالح کامرانی، جزو مدافعان حقوق قومی اقلیت آذری در ایران هستند که به خاطر فعالیت های حقوق بشری و استفاده از حق قانونی و شهروندی خود دستگیر شده اند.»

سازمان یاد شده ابراز نگرانی کرده است که این دو تن در حال حاضر، برای «گرفتن اعتراف اجباری» تحت شکنجه قرار داشته باشند و از همین رو آزادی بی قید و شرط آن ها را خواستار شده است.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این و در موارد مشابه، چنین اتهام هایی را رد کرده است.

صالح کامرانی وکیل، روز بیست و هفتم مردادماه سال جاری، توسط چهار مامور لباس شخصی در نزدیکی تهران بازداشت، و وسایل شخصی و کامپیوترش توقیف شد.

طی بیش از سه ماهی که از دست گیری آقای کامرانی می گذرد، او تنها یک بار، سه روز پس از دستگیری توانست با خانواده اش تماس بگیرد.از آن هنگام به بعد، هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.

سعید متین پور نیز سه ماه پیش از آقای کامرانی، و در تاریخ چهارم اردیبهشت در زنجان بازداشت شد.

به نوشته خط مقدم، «وی بیشتر این شش ماه را تحت فشار برای گرفتن اعتراف ویدیویی در سلول انفرادی گذرانده است.»

موضوع این «اعتراف» و اتهامات وارد شده به صالح کامرانی و سعید متین پور هنوز اعلام نشده است.بررسی اتهامات و پرونده این دو تن نيزهنوز در دستور کار دادگاه قرار نگرفته است و هر دو آنان از حق داشتن وکیل مدافع نیز محروم بوده اند.


XS
SM
MD
LG