لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۵۸

ادای احترام به جيمز براون


پدرخوانده موسيقی سول سياهان آمريکا، جيمز براون، کسی است که موسيقی مدرن روز را به سوی ريتم اند بلوز، فانک، هيپ هاپ و ديسکو هدايت کرد.

پيکر جيمز براون، که از او به عنوان سلطان موسيقی سول ياد می شود، روز پنجشنبه ۲۸ دسامبر برای ادای احترام به او در تئاتر تاريخی «آپولو» در شهر نيويورک به معرض تماشا گذاشته خواهد شد تا دوستان ودوستداران او بتوانند بار ديگر وی را در محلی که فعاليت های هنری خود را آغاز کرد، ببينند.


پيکر جيمز براون، خواننده ای که مفهوم موسيقی سول را برای هميشه عوض کرد،از ظهر تا اوايل شب پنجشنبه بر روی صحنه تئاتر آپولو در محله معروف هارلم قرار می گيرد.


کشيش ال شارپتون دوست چندين ساله جيمزبراون که در حال تدارک مراسم ويژه خاکسپاری دوست قديمی خود است، در همين باره به خبرنگاران گفت: «غيرقابل تصور است که مردی چون جيمز براون با چنان زندگی مهيج و شورانگيزی به همين سادگی به خواب ابدی فرو رود.»


ال شارپتون که به همراه بازماندگان جيمز براون روز سه شنبه از جسد او ديدن کرده است به خبرنگاران گفت: «من با ناباوری به اين بدن که روزی پرحرکت و پرشور بود، نگاه کردم ...چه خاموشی باورنکردنی . اما به او افتخار کردم. جای خالی او در گوشه و کنار خانه همه جا حس می شد.»


به گفته کشيش ال شارپتون، پس از مراسم بازديد از جسد جيمز براون در تئاتر آپولوی هارلم در روز پنجشنبه، مراسم ديگری نيز در روز جمعه در محل تولد جيمز براون در شهر «آگوستا» در ايالت جورجيا برگزار خواهد شد.


در عين حال قرار است يک مراسم رسمی عمومی نيز در ورزشگاه جيمز براون در همان شهر توسط آقای شارپتون برگزار شود.


با اين همه، آقای شارپتون تئاتر قديمی آپولوی هارلم در خيابان ۱۲۵ شهر نيويورک را جايگاه مورد علاقه جيمزبراون می داند؛ زيرا اين تئاتر در طول سال ها محل اجرای برنامه نوابغ موسيقی آمريکا چون کاونت بيسی، دوک الينگتون، بيلی هاليدی، الا فيتزجرالد، آرتا فرانکلين و جيمزبراون بوده است.


پدرخوانده موسيقی سول سياهان آمريکا، جيمز براون، کسی است که موسيقی مدرن روز را به سوی ريتم اند بلوز، فانک، هيپ هاپ و ديسکو هدايت کرد.


وی صبح روز کريسمس در سن ۷۳ سالگی درگذشت درحالی که قرار بود تا شب سال نو در کلاب بلوز بی بی کينگ در نيويورک به اجرای برنامه بپردازد.


به گفته ال شارپتون «جيمز براون در به يادآوری رفتگان حساسيت ويژه ای به خرج می داد و به همين جهت نيز فرزندان جيمز براون در مراسم يادبود او از روز پس از قتل مارتين لوتر کينگ سخن گفتند و زمانی که جيمز براون در مقابل ميکروفن قرار گرفت و از جمعيت خواست که اگر خشمگين هستند به خانه هايشان بازگردند و آنها نيز به خانه هايشان بازگشتند.»


وی گفت:« جيمز براون معتقد بود ايجاد شورش به خاطر مرد صلحجويی چون مارتين لوتر کينگ پيام اشتباهی است که نبايست فرستاده شود.»


XS
SM
MD
LG