لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۲۸

شبکه خبری الجزیره خبر داد که کار شعبه آمریکای این شبکه، الجزیره آمریکا، حدود سه ماه دیگر، آخر آوریل ۲۰۱۶، به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ال انستی، مدیر اجرایی الجزیره، روز چهارشنبه، ۲۳ دی‌ماه، در بیانیه‌ای دلیل تصمیم به بستن شبکه الجزیره آمریکا را وضعیت مالی حاکم بر رسانه‌ها در آمریکا اعلام کرد.

اما تحلیلگران می‌گویند که الجزیره آمریکا نتوانسته است موفقیت چندانی در جلب بینندگان در ایالات متحده داشته باشد.

شبکه خبری الجزیره که به زبان‌های عربی و انگلیسی برنامه پخش می‌کند، از سه سال پیش شبکه الجزیره آمریکا را آغاز کرد که گزارش‌های خود را بر امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آمریکا متمرکز کرده بود.

در همین حال، الجزیره ضمن اعلام بستن شبکه آمریکای خود گفته است که از طریق رسانه‌های مدرن و شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال تمرکز خود را بر امور آمریکا دنبال خواهد کرد.

الجزیره امیدوار بود که موفقیت شبکه‌های عربی و انگلیسی آن در آمریکا نیز تکرار شود، اما چون این هدف به طور کامل برآورده نشد، از اواسط تابستان سال ۲۰۱۳ شبکه ویژه‌ای را به امور آمریکا اختصاص داد.

اما ظاهراً بستن الجزیره آمریکا ارتباطی با ادامه کار بخش انگلیسی الجزیره در ایالات متحده ندارد و الجزیره انگلیسی دفاتر کار خود را در واشینگتن و نقاط اصلی دیگر آمریکا حفظ خواهد کرد.

الجزیره، متعلق به یکی از عموزاده‌های امیر قطر، اندکی پیش از واقعه تروریستی یازدهم سپتامبر آمریکا کار خود را با گرفتن ۵۰ میلیون دلار از حمد بن ثانی آل خلیفه، امیر وقت قطر، آغاز کرد.

اما الجزیره با پخش فیلم‌ها و سخنان اسامه بن لادن، که بعد از یازدهم سپتامبر زندگی مخفی داشت، به شهرت زیادی رسید.

کار الجزیره در بخش عربی آن به تلاطمی بزرگ در دنیای عرب انجامید و واکنش حکومت‌های بسیاری را در پی آورد.

رهبران دنیای عرب الجزیره را به تلاش برای ساقط کردن حکومت‌های خود متهم می کردند؛ ولی قطر خود را از این اتهام‌ها مبرا معرفی می‌کرد.

از سوی دیگر، الجزیره که رخدادهای زمستان ۲۰۱۱ مصر را به طرزی گسترده دنبال می کرد، همواره در مظان اتهام بوده است که هرگز به تحولات منفی در قطر اشاره نمی‌کند.

الجزیره در سال ۲۰۰۶ با برپا کردن بخش انگلیسی خود در صدد برآمد «تصویری واقع‌گرایانه» از خود به انگلیسی‌زبانان دنیا نشان دهد و در کار خود تا حد زیادی نیز موفق بوده است.

هیلاری کلینتون زمانی که وزیر امور خارجه آمریکا بود، از کار الجزیره انگلیسی در مقایسه با شبکه‌های به اصطلاح خبری آمریکایی تجلیل کرده و گفته بود، وقت گذاشتن برای یک ساعت در روز دیدن الجزیره انگلیسی کافی است که شما را در جریان کامل اوضاع بگذارد، در حالی که شبکه های آمریکایی وقت‌گذرانی می‌کنند و وسط تبلیغ کمی هم خبر می‌دهند.

شیخ حمد، امیر پیشین قطر، به بلندپروازی سیاسی و آرزوی ایفای نقشی بزرگ‌تر از رل واقعی قطر در دنیای عربی و اسلامی متهم می‌شد.

تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، رهبر ۳۵ ساله قطر، نیز تا حدی راه پدر خود را دنبال کرده است؛ در دوران او قطر در مظان اتهاماتی از جمله حمایت از داعش نیز بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG