لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۵۱

عفو بین‌الملل: ترکیه آوارگان سوری را بازمی‌گرداند، کشور امنی نیست


سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه، ۱۳ فروردین، دولت ترکیه را متهم کرد که در ماه‌های گذشته هزاران آواره سوری را به این کشور در حال جنگ پس فرستاده است. وزارت خارجه ترکیه این اتهام را رد کرده و بر «سیاست درهای باز» این کشور در قبال این آوارگان تاکید می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید که ترکیه در اقدامی «غیرقانونی» در ماه‌های اخیر «هزاران شهروند سوریه» را که از کشور خود گریخته و به ترکیه پناه آورده بودند به سوریه بازگردانده است.

آن طور که در گزارش عفو بین‌الملل آمده است، این اقدام دولت ترکیه که خلاف قوانین بین‌المللی و اروپایی است «در هفت تا ۹ هفته گذشته» در جریان بوده است.

این اتهام درست در زمانی علیه ترکیه مطرح می‌شود که این کشور حدود یک ماه پیش با اتحادیه اروپا به توافق رسید که در ازای گرفتن امتیازاتی از جمله کمک مالی تمام مهاجران غیرقانونی را که از راه آبی خود را به خاک یونان می‌رسانند پس بگیرد.

سازمان‌های حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل از همان ابتدای کار با این توافق ابراز مخالفت کرده و آن را خلاف قوانین اروپایی و جهانی توصیف کردند.

بر اساس همین اتهام تازه است که عفو بین‌الملل می‌گوید که «ترکیه برای آوارگان سوری کشور امنی نیست» و رهبران اروپا نمی‌توانند بدون توجه به این امر اجرای قرارداد تازه خود با ترکیه را آغاز کنند.

طبق توافق ترکیه با اتحادیه اروپا،‌ این کشور از روز چهارم آوریل یعنی دوشنبه آینده کار بازپس گرفتن مهاجران غیرقانونی از اروپا را آغاز خواهد کرد.

در همین حال وزارت خارجه ترکیه در واکنش به اتهام سنگین عفو بین‌الملل انکار کرده است که آوارگان سوری را «برخلاف میل آنها» به کشورشان بازگردانده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام در وزارت خارجه ترکیه می‌گوید: «هیچ یک از اتباع سوریه که از کشور ما درخواست حمایت کرده‌اند به‌زور به کشور خود بازگردانده نشده‌اند.»

این در حالی است که عفو بین‌الملل می‌گوید که در ایالات جنوبی ترکیه هم‌مرز با سوریه شهادت عده‌ای را شنیده است که می‌گویند مقامات ترک «از میانه ماه ژانویه» تقریبا هر روز «گروه‌های صد نفری» از مردان و زنان و کودکان سوری را جمع کرده و به سوریه بازگردانده‌اند.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در پنج سال پیش ترکیه میزبان حدود دو میلیون آواره بوده است که عده‌ای از آنها در این کشور اتراق می‌کنند و عده‌ای دیگر از آن به عنوان نقطه آغاز سفر خود به اروپا بهره می‌گیرند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG