لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۵۴

هشدار فرانسه: صدها هزار مهاجر در لیبی می‌خواهند به اروپا بیایند


گارد ساحلی ایتالیا در سال گذشته هزاران پناهجو را که در آب‌های مدیترانه گرفتار شده بودند نجات داد

وزیر دفاع فرانسه روز پنج‌شنبه هشدار داد که حدود ۸۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی که هم‌اکنون در کشور لیبی به‌ سر می‌برند امیدوارند که وارد اروپا شوند.

ژان ایو له‌دریان، وزیر دفاع فرانسه، در گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه، ۵ فروردین، با رادیو یوروپ ۱ داشت عنوان کرد، «صدها هزار» نفر که از جنگ و فقر در خاورمیانه و مناطق دیگر فرار کرده‌اند، اکنون در لیبی هستند و تعداد آنها چیزی در حدود ۸۰۰ هزار نفر است.

تنها در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون پناه‌جو وارد اروپا شدند که حدود نیمی از آنها سوریه‌ای هستند و بیشتر آنان نیز روانه آلمان شدند.

طبق آماری که کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد به‌تازگی منتشر کرد، در دو ماه نخست سال جاری میلادی نیز بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو از دریای مدیترانه عبور کرده‌ و پا به خاک اروپا گذاشته‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که با توجه به توافق مناقشه‌برانگیز میان ترکیه و اتحادیه اروپا که با هدف مسدود کردن مسیر دریایی ترکیه - یونان به روی پناهجویان شکل گرفته است، این نگرانی وجود دارد که شمار پناهجویانی که حاضر شوند مسیر پرمخاطره لیبی به ایتالیا را طی کنند، بیشتر از این هم شود.

گارد ساحلی ایتالیا در سال گذشته هزاران پناهجو را که در آب‌های مدیترانه گرفتار شده بودند نجات داد، اما صدها تن از این پناهجویان نیز در نهایت غرق شدند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG