لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۶

گزارش: ایران،‌ چین و کوبا، دارای محدودترین اینترنت در جهان


فریدم هاوس، خانه آزادی، در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت اینترنت در جهان ضمن اشاره به ایران در کنار چین و کوبا به عنوان کشورهای دارای «محدودترین اینترنت» از «قوانین دست‌وپاگیر و تجسس با اهداف و انگیزه‌های سیاسی» به عنوان بزرگ‌ترین تهدیدها برای آزادی اینترنتی یاد کرد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از خانه آزادی در روز جمعه، هفتم مهرماه، کشور استونی در اروپا آزادترین شبکه اینترنتی دنیا را دارد، و در مقابل کشورهای چین و کوبا و ایران «محدودترین» شبکه اینترنتی را خلق کرده‌اند.

سازمان مستقل خانه آزادی در تازه‌ترین گزارش خود که با عنوان «آزادی در شبکه، ۲۰۱۲» منتشر شده است با اشاره به نفوذ و اثرگذاری فراوان چین به عنوان «خالق محدودیت‌های پیچیده» در دنیای مجازی می‌گوید که حکومت‌هایی چون جمهوری اسلامی ایران از این کشور به عنوان الگو استفاده کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، حکومت‌های بلاروس و ازبکستان نیز برای محدود کردن آزادی‌ها در اینترنت از چین الگوبرداری کرده‌اند.

جمهوری اسلامی به‌ویژه پس از انتخابات بحث‌انگیز سال ۱۳۸۸ که به سانسور گسترده در کشور انجامید همواره به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دشمنان اینترنت در جهان معرفی شده است.

از جمله در اسفندماه سال گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز گزارشی از وضعیت سانسور اینترنتی در سال ۲۰۱۲ تحت عنوان «دشمنان اینترنت» منتشر کرد که در این گزارش ایران در میان چهار کشور اصلی «دشمن اینترنت» قرار داشت.

همه این‌ها در حالی است که سانسور و محدود کردن دسترسی به دنیای مجازی در ایران هم‌چنان ادامه دارد و اخیرا نیز دولت محمود احمدی‌نژاد به فیلترینگ گسترده سرویس‌های گوگل و جی‌میل در کشور اقدام کرده است.

بنا بر گزارش تازه خانه آزادی، در حالی که شبکه‌های اجتماعی مجازی در پیشبرد فعالیت‌های سیاسی نقشی کلیدی دارند، هم‌گام با این فعالیت‌ها، حکومت‌های خودکامه و استبدادی هم هر روز از ابزارها و روش‌های جدیدتر و پیچیده‌تر برای محدود کردن این عرصه استفاده می‌کنند.

خانه آزادی در این گزارش «قوانین دست‌وپاگیر، حملات وحشیانه به وبلاگ‌‌نویس‌ها و تجسس با اهداف و انگیزه‌های سیاسی» را از جمله بزرگ‌ترین تهدیدها علیه آزادی اینترنتی در دو سال گذشته معرفی کرده است.

همچنین در این گزارش آمده است که به دنبال ظهور ناآرامی‌ها و قیام‌های مردمی در خاورمیانه، حکومت‌های استبدادی در تلاش برای خواباندن سروصداها به سانسور و بازداشت و خشونت فزاینده روی آورده‌اند.

خانه آزادی برای تهیه گزارش خود ۴۷ کشور دنیا را بررسی کرده که از این میان هفت کشور به عنوان «کشورهای در خطر» معرفی شده و اشاره شده است که محدودیت اینترنت در این کشورها در ۱۲ ماه آینده احتمالا رو به وخامت خواهد گذاشت.

آذربایجان، لیبی، مالزی، پاکستان، روسیه، روآندا، و سری‌لانکا این هفت کشور هستند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG