لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۶

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، می‌گوید که ادامه رویه کنونی ایران و «شیوه حرف زدن» مقامات جمهوری اسلامی در مورد اسرائیل «غیرقابل قبول است».

به گزارش خبرگزاری و رسانه‌های آلمان، خانم مرکل روز دوشنبه، نهم شهریور، در مصاحبه مطبوعاتی سالانه خود در برلین گفت: «از این که سران ایران در مورد اسرائیل مانند گذشته صحبت می‌کنند متاثر می‌شوم.»

به گفته صدراعظم آلمان، اظهاراتی که در هفته های اخیر از سوی سران ایران در مورد اسرائیل بیان شده، «یک سیر قهقرایی و گامی به عقب و مایوس‌کننده است».

خانم مرکل گفت، این رویه «باید تغییر کند».

آنگلا مرکل که کشورش یکی از قدرت‌های مذاکره‌کننده در برابر ایران تا دستیابی به توافق هسته ای بود، در نشست خبری روز دوشنبه خود این توافق را «پیشرفتی» مهم نامید.

خانم مرکل همچنین ایران را برخوردار از نفوذ قابل توجه روی سازمان حزب الله لبنان و جنبش فلسطینی حماس توصیف کرد.

به نوشته جروزالم پست، صدراعظم آلمان از مشارکت ایران در مذاکرات در مورد آینده سوریه با هدف پایان دادن به جنگ داخلی چهار ساله و نیمه این کشور و مبارزه با گروه «حکومت اسلامی» در سوریه حمایت کرد، اما گفت برای این کار رویه ایران در مورد اسرائیل «باید عوض شود».

به نوشته این روزنامه، روز دوشنبه که خانم مرکل از عدم تغییر حرف زدن رهبران ایران در مورد اسرائیل انتقاد کرد، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفت که نطفه اسرائیل «با ترور، ارهاب و اشغالگری بسته شده و این میراث شوم و ضد بشری را تا امروز نیز دنبال می‌کند».

چند مقام جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته اشاره کرده‌اند که بعد از توافق هسته ای با جامعه جهانی نیز رویه این حکومت علیه اسرائیل تغییر نخواهد کرد.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا، در سفر دو هفته پیش به تهران برای بازگشایی سفارت کشورش، در مصاحبه با یک شبکه رادیویی بریتانیا گفت احساس می کند که لحن دولت کنونی ایران در ارتباط با اسرائیل «اندکی تغییر» کرده است.

اما مقامات ایران این سخنان آقای هاموند را رد کردند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دو بار در هفته های اخیر گفته است، هر سازمان و گروهی که در برابر «رژیم صهیونیستی» بایستد و با آن مبارزه کند، از حمایت ایران برخوردار بوده و از این به بعد نیز این حمایت ها ادامه خواهد یافت.

فرماندهان سپاه پاسداران نیز سخنان مشابهی را در هفته های اخیر بیان کرده اند.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، نیز روز دوشنبه، ۹ شهریور، گفت ایران از پشتیبانی از جنبش های «مقاومت» دست برنمی دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG