لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۲۸

ادامه «حمله و پیشروی» نیروهای حزب‌الله لبنان علیه شبه‌نظامیان سنی


خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های نزدیک به حکومت سوریه از تداوم حمله ارتش این کشور در کنار نیروهای حزب‌الله لبنان به «شبه‌نظامیان سنی‌مذهب» در روز شنبه خبر داد.

رویترز در روز شنبه، ۳۱ تیرماه، خبر داد که این دومین روز از عملیاتی است که با هدف عقب راندن شبه‌نظامیان افراطی سنی از حاشیه مرز لبنان و سوریه آغاز شد.

هدف این عملیات تاکنون شبه‌نظامیان سنی‌مذهب از گروه جبهه‌النصره معرفی شده که مرتبط با القاعده شناخته شده و طبق گزارش رویترز «مناطق کوهستانی جرود عرسال را تحت کنترل داشت».

آن طور که در گزارش‌ها آمده است،‌ نیروهای ارتش سوریه در بخش سوری مرز به شبه‌نظامیان حمله کرده‌اند و نیروهای حزب‌الله از بخش لبنانی.

نیروهای حزب‌الله لبنان چند نقطه از «بخش جنوبی جرود عرسال» را به تصرف خود درآورده‌اند.

رویترز به نقل از یک منبع خبری حزب‌الله می‌گوید که در روز جمعه دست‌کم ۲۳ شبه‌نظامی و پنج سرباز حزب‌الله کشته شده‌اند.

در همین حال یک «منبع امنیتی» که به نامش اشاره نشد، تلفات حزب‌الله تا صبح روز شنبه را ۱۵ تن و تلفات شبه‌نظامیان را ۴۳ تن اعلام کرد.

این عملیات نظامی در حالی دومین روز خود را پشت سر می‌گذارد که به گزارش رویترز «چند هزار آواره سوری» در شرق منطقه عرسال اسکان داده شده‌اند.

از همین رو ارتش لبنان که طبق گزارش‌ها در عملیات حاضر نقش فعال ندارد، تحت نظارت سازمان ملل، وظیفه تسهیل عبور و مرور آوارگانی را بر عهده گرفته که از آتش نبرد می‌گریزند.

گروه حزب‌الله لبنان تحت حمایت همه‌جانبه جمهوری اسلامی از آغاز جنگ داخلی در سوریه در کنار ایران از حکومت بشار اسد دفاع کرده و «در چند عملیات علیه شبه‌نظامیان سنی» در مرز لبنان و سوریه نقش فعال داشته است.

اخیراً برخی اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از جمله اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی، لایحه‌ای را برای افزایش تحریم‌های گروه حزب‌الله لبنان و فشار بر کشورهای حامی این گروه، به‌ویژه ایران، ارائه کردند.

لایحه‌ای که قرار است مکمل تحریم‌های فعلی این گروه شیعه‌مذهب باشد، و هدف از آن بستن بیش از پیش دست حزب‌الله برای گرفتن کمک مالی و نیروگیری و فشار بر کشورهایی، از جمله ایران، عنوان شده است که از این گروه حمایت می‌کنند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG