لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۴۰

وزیر ارشاد: تحت تاثیر فشار رسانه‌ها و نمایندگان نیستم


وزیر ارشاد جمهوری اسلامی در مراسم جشن ملی روز سینما که شامگاه پنج‌شنبه برگزار شد تاکید کرد که تحت فشار نمایندگان مجلس و رسانه‌ها تصمیم نمی‌گیرد، اما در عین حال ناگزیر است که به «معذورات قانونی و اجتماعی» توجه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی جنتی، وزیر ارشاد، شامگاه پنج‌شنبه، ۱۹ شهریور، همچنین از سینماگران ایران خواست که به «تبعات اجتماعی و مذهبی» آثار خود «نگاه و توجه» داشته باشند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00
لینک مستقیم

آقای جنتی تاکید کرد که پیش از این دو کارت زرد از نمایندگان مجلس گرفته و کارت سوم نیز به دلیل «فیلم قصه‌ها» در راه است، اما با این حال این فیلم «باید اکران می‌شد».

وزیر ارشاد گفت: «من نه تحت تاثیر فشار رسانه‌ها هستم و نه تحت تاثیرصحبت‌های نمایندگان مجلس. زیرا ما بر اساس چهارچوب قانونی و ضوابط مربوطه فکر و بررسی می‌کنیم و در ‌‌نهایت به آن چه به عنوان نتیجه می‌رسیم، عمل می‌کنیم.»

وی اضافه کرد: «برخی از سینماگران نیز گاهی اشاره می‌کنند که به دلیل اشکالات وارده به یک فیلم از سوی یک نماینده اثری توقیف می‌شود، در صورتی که این گونه نیست.»

این اظهار نظر آقای جنتی در حالی بیان شده است که از زمان وزارت او اکران فیلم‌هایی چون «خانه پدری»، «عصبانی نیستم» و «آشغال‌های دوست‌داشتنی» به دلیل اعتراض نمایندگان مجلس متوقف شده است.

در همین حال فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا درویش قرار بود از روز چهارشنبه، ۲۴ تیرماه، اکران شود، اما تنها پس از چند سئانس نمایش از پرده پایین کشیده شد.

عمده مشکل مخالفان «رستاخیز» به نشان دادن تصویر ابوالفضل عباس، برادر امام سوم شیعیان، در جریان واقعه کربلا باز می‌گردد و برخی از مراجع شیعه از جمله آیت‌الله وحید خراسانی، آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله علوی گرگانی و آیت‌الله سبحانی نشان دادن چهرۀ امامان شیعه و فرزندان آنها را جایز ندانسته‌اند.

در همین حال وزیر ارشاد خبر داد که روز شنبه در جلسه‌ای با احمدرضا درویش، کارگردان فیلم رستاخیز، «توضیحات کافی» را به او خواهد داد.

وی با اشاره به نظرات مراجع تقلید درباره این فیلم افزود: «به ما حق بدهید ما به دیدگاه فقهی مراجع احترام بگذاریم، زیرا کشور ما یک کشور دینی است.»

آقای جنتی با تاکید بر این که وزارت ارشاد باید به «تبعات اجتماعی و مذهبی نگاه و توجه داشته باشد» از سینماگران خواست که«به این گونه مسائل توجه داشته باشند».

وی اضافه کرد: «رویکرد کلی ما حمایت از همه سینماگران است، ولی در مواقعی که معذورات قانونی و اجتماعی داریم؛ باید به این معذورات نیز توجه داشته باشیم.»

نمایندگان اصولگرای مجلس ایران تاکنون بارها از سیاست‌های وزارت ارشاد در دولت حسن روحانی انتقاد کرده و تاکنون دو بار به آقای جنتی کارت زرد داده‌اند.

در همین حال زهره طیب‌نیا، نماینده تهران در مجلس، در مرداد‌ماه گذشته از توضیحات وزیر ارشاد در کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اکران «قصه‌ها» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد قانع نشد و باید آقای جنتی در صحن علنی مجلس توضیحات خود را درباره این سوال ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG