لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۷

دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از حذف آن چه «برچسب» یا «نشان» ویژه بر آثار نویسندگان اهل سنت در ایران نامید خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۲۰ تیرماه، در خبرگزاری فارس٬ این خبر به دنبال ارسال نامه از سوی تعدادی از نویسندگان اهل سنت به وزارت ارشاد مبنی بر حذف برچسب «ویژه اهل سنت» و «بر اساس منابع اهل سنت» از کتاب‌های نویسندگان و مترجمان سنی‌مذهب منتشر شد.

اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد در توضیحی درباره این موضوع اعلام کرد که این «برچسب» در کتاب‌های مرتبط به این مولفان، از دوره دولت یازدهم برداشته شده و «هم اکنون ناشران ملزم به آوردن چنین عبارتی نیستند.»

آن ‌طور که این اداره کل اعلام کرده٬ هیئت نظارت بر ضوابط نشر که یک «نهاد مستقل» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است٬ در دولت یازدهم نسبت به حذف این عبارت رای داده بود.

بر این اساس٬ عنوان «ویژه اهل سنت» تنها در کتاب‌های فقه احکام، عقاید دینی و تاریخ اسلام، نه موضوعات دیگر آورده می‌شود.

در توضیح این اداره آمده: «از آنجا که گاه آثار فقهی، کلامی و تاریخ اسلام برادران اهل سنت به جهت تفاوت با دیدگاه مذهب رسمی کشور، با مشکل صدور مجوز مواجه می‎شدند... مقرر گردید در کتاب‌های اعتقادی، فقهی و تاریخ اسلام از عبارت براساس منابع اهل سنت استفاده گردد.»

اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد همچنین اعلام کرده که «تمامی آثار منتشره برادران اهل تسنن در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فلسفی، ادبی و... مستقل از باورهای نویسنده، مجوز انتشار می‌گیرد.»

روز ۱۳ تیرماه پایگاه اطلاع‌رسانی «اصلاح» نوشته بود که ۱۷۳ نفر از اهل قلم سنی‌مذهب در نامه‌ای سرگشاده به ‌وزارت ارشاد به قید برچسبی ویژه بر روی کتاب‌های نویسندگان و مترجمان اهل سنت اعتراض کردند.

این نویسندگان٬ اجبار نویسندگان و بنگاه‌های نشر و چاپ کتاب از سوی این وزارتخانه به درج عبارت «ویژه اهل سنت» بر جلد کتاب‌هایشان را «غیرقانونی»٬ «تبعیض‌آمیز» و «تفرقه‌زا» دانسته بودند.

آنها نوشته بودند این اقدام «هیچ‌ گونه پیش‌زمینه‌ قانونی» ندارد و «مغایر با مفهوم آیات مقدّس قرآنی، مبنی بر شنیدن مطالب و تبعیت از بهترین‌ها» است.

پیشتر مولوی عبدالحمید٬ امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته بود جامعه اهل سنت در ایران نسبت به شیعیان «با مشکلات بیشتری مواجه است.»

«مشارکت در مدیریت‌های کلان کشور» و «تأمین آزادی‌های مذهبی» از مهم‌ترین خواسته‌های جامعه اهل سنت ایران اعلام شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG