لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۲۷

مولوی عبدالحمید: اهل سنت در ایران با مشکلات بیشتری مواجه است


مولوی عبدالحمید، از روحانیون برجسته اهل سنت ایران

امام جمعه اهل سنت زاهدان با ذکر این‌که جامعه اهل سنت در ایران نسبت به شیعیان «با مشکلات بیشتری مواجه است»، «مشارکت در مدیریت‌های کلان کشور» و «تأمین آزادی‌های مذهبی» را از مهم‌ترین خواسته‌های جامعه اهل سنت از رئیس‌جمهور آینده ایران برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید این مطلب را روز جمعه ۱۵ اردیبهشت در مراسم نماز جمعه بیان کرد.

او هم‌چنین بار دیگر این درخواست را تکرار کرد که اهل سنت در ایران اجازه داشته باشند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند.

برپایه اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران، اعتقاد به مذهب شیعه، از شرایط اصلی تصدی پست ریاست جمهوری در ایران است.

مولوی عبدالحمید روز جمعه در این باره گفت: «قانون اساسی کشور به‌جز ریاست‌جمهوری در بقیه موارد بر مساوات و برابری بین اقوام و مذاهب تأکید دارد. البته تقاضای جامعه اهل سنت آن است که در این یک مورد هم تجدیدنظر صورت گرفته و اصلاح شود.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان تأکید کرد: «درخواست جامعه اهل سنت آن است که از شایستگان اهل سنت در رده‌های مختلف اعم از وزارتخانه‌ها، معاونین رئیس‌جمهور، معاونین وزیران، سفارتخانه‌ها و مدیریت‌های استانی کار گرفته شود. نباید بین شایستگان اقوام و مذاهب تفاوت وجود داشته باشد؛ این حق ملت ایران و مطابق قانون اساسی کشور است.»

مولوی عبدالحمید افزود: «خواسته ما آن است که فردی انتخاب شود که برای ملت ایران، به‌ویژه جامعه اهل سنت که با مشکلات بیشتری مواجه است، مفید و مؤثر باشد.»

آقای عبدالحمید با ذکر این‌که نزدیک به ۴۰ سال از عمر جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد» گفت «وقت آن رسیده است که بزرگان نظام دغدغه‌های جامعه اهل سنت را برطرف کنند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان روز ۳۱ فروردین نیز در جمع شهروندان سراوان، با بیان اینکه نباید بین ایرانیان اعم از شیعه و سنی تفاوتی وجود داشته باشد، بر لزوم تغییر قانون ممنوعیت تصدی پست ریاست جمهوری برای اهل سنت تأکید کرده بود.

این درخواست‌ها در حالی بیان می‌شود که احمد جنتی دبیر شورای نگهبان به تازگی در ابلاغیه‌ای خواستار رد صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان برای شوراهای شهر و روستا در مناطق دارای اکثریت مسلمان نیز شده است.

مولوی عبدالحمید در سال‌های اخیر در مراسم و مناسبت‌های گوناگون درخواست رفع تبعیض شغلی از ایرانیان سنی‌مذهب را بارها تکرار کرده و در آذرماه ۹۵ در این باره گفت که به‌کارگیری اهل سنت در ادارات حتی در مناطقی با اکثریت ساکنان سنی «بسیار معدود است» و حتی در برخی از مناطق «هیچ استفاده‌ای از شایستگان اهل سنت نشده است».

به گفته این روحانی سرشناس اهل سنت، در بعضی از ادارات در مناطقی با اکثریت جمعیت سنی، از میان ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارمند یک اداره تنها ۱۹ تا ۱۵ نفر اهل سنت هستند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران چندی پیش اعلام کرد که مولوی عبدالحمید، به جز سفر به تهران، «امکان سفرهای داخلی و خارجی» ندارد و روحانیون اهل سنت دیگر نقاط ایران نیز اجازه سفر به استان سیستان و بلوچستان را «ندارند».

دیدن نظرات (۱۰۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG