لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۳۱

مرگ پنج تن بر اثر وبا در ایران، آغاز قرنطینه در مرزها


روزنامه‌های قانون، آرمان و تهران امروز گزارش‌هایی از افزایش دوباره قیمت دلار و طلا در ایران منتشر کرده‌اند. روزنامه قانون نوشته است: «خرید و فروش در بازار طلا و ارز متوقف شد».

علیرضا نامور حقیقی طی یادداشتی با تیتر «مصافحه شاید وقتی دیگر، ذوب یخ‌ها اکنون» در روزنامه بهار نوشته است: «بسیاری از ناظران، در انتظار دیپلماسی مصافحه میان روسای جمهور ایران و آمریکا به ‌عنوان یک واقعه تاریخی نمادین بودند، اما به‌نظر می‌رسد هنوز در نهادهای تصمیم‌گیرنده در ایران به اجماع لازم برای تحقق این امر نرسیده‌اند».

روزنامه اعتماد در مجموعه‌ای از گزارش‌ها و یادداشت‌ها واکنش‌ها، استقبال و انتظارات از سفر و سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل را منعکس کرده است.

صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد نوشته است که حسن روحانی تلاش کرد تا در مذاکره با آمریکا را نبندد و همزمان «به‌شدت نگران جایگاهی بود که در نزد رهبری پیدا کرده است».

روزنامه شرق در تیتر یک از قول محمود علوی وزیر اطلاعات خبر داده است که شماری دیگر از زندانیان سیاسی در عید غدیر آزاد می‌شوند. همزمان روزنامه اعتماد همچنین از استقبال محمد خاتمی از «فضای جدید در کشور» خبر داده و از قول رئیس جمهور دوره اصلاحات نوشته است: «رفع حصرها و محدودیت‌ها به نفع همه است.»

روزنامه‌های جوان و کیهان سخنان حسن روحانی را «مواضع اصولگرایانه» و سخنان باراک اوباما را «هوشمندانه» توصیف کرده‌اند، اما در هشدارهایی ضمنی از رئیس جمهوری اسلامی خوسته‌اند تا مرز خود را با حامیان اصلاح‌طلبش مشخص کند.

روزنامه تهران امروز از مرگ ۵ نفر بر اثر بیماری وبا در ایران و «آغاز قرنطینه اتباع بیگانه در مرزها» خبر داده است.

افزایش دوباره قیمت دلار و طلا

روزنامه‌های قانون، آرمان و تهران امروز گزارش‌هایی از افزایش دوباره قیمت دلار و طلا در ایران منتشر کرده‌اند. روزنامه قانون نوشته است: «خرید و فروش در بازار طلا و ارز متوقف شد».

روزنامه قانون در شماره پنج‌شنبه چهارم مهرماه گزارش داده است که دلار روز چهارشنبه به قیمتی در حدود ۳۱۰۰ تا ۳۱۵۰ تومان فروخته شد، اما «همه بر این عقیده بودند که نرخ‌ها صعودی است و افزایش نرخ دلار، بالطبع قیمت طلا و سکه را نیز تا حدی افزایش داد و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی را دوباره به یک میلیون تومان رساند».

به نوشته این روزنامه، در حالی که انتظار می‌رفت روند وقایع طی روزهای اخیر سبب کاهش نرخ دلار، طلا و سکه در بازار شود، روز چهارشنبه خرید و فروش در میدان فردوسی و سبزه‌میدان متوقف شد و اکثریت فعالان بازار با استناد به این که قیمت‌ها صعودی است از معامله طلا و سکه و ارز خودداری کردند.

روزنامه قانون افزایش دوباره قیمت ارز را پیامد رویدادهای سیاسی توصیف کرده و نوشته است: «بسیاری پیش‌بینی می‌کردند دیدارهای مقامات ایران در نیویورک و سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی‌ سازمان ملل با کاهش نرخ‌ها در بازار تهران همراه شود».

روزنامه آرمان نیز در شماره پنج‌شنبه خبر داده که «نرخ دلار یک روزه حدود ۲۰۰ تومان گران شد» و نوشته است: «این در حالی است که تا پیش از روز چهارشنبه نرخ دلار روند نزولی به خود گرفته بود.»

روزنامه آرمان از قول محمد خوش‌چهره، اقتصاددان، نوشته است: «خطای تک‌نوازی دلار را گران کرد.»

محمد خوش‌چهره «به عواملی از جمله سخنان رئیس کل بانک مرکزی» اشاره کرده و گفته است: «قطعا سخنان رئیس کل بانک مرکزی تاثیرگذار است، اما میزان این تاثیرگذاری به عوامل دیگری چون مذاکراتی که در عرصه سیاسی کشور در جریان است به‌ عنوان متغیر بیرونی روی اقتصاد درونی نیز بازمی‌گردد».

روزنامه تهران امروز «سخنان مقامات بانک مرکزی مبنی بر ممانعت از سقوط قیمت» را دلیل افزایش قیمت دلار و طلا عنوان کرده است.

این روزنامه نوشته است: «در حالی که در آغاز هفته طلا و ارز در سراشیبی سقوط قرار گرفته بود، روز سه‌شنبه ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ فعلی کف قیمت ارز است، و همین اظهارنظر و عدم برآورده شدن انتظارات بازار باعث شد تا بازار واکنش نشان دهد و دلار به نزدیکی ۳۱۰۰ تومان برسد».

روزنامه تهران امروزهمچنین از قول محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نوشته است: «دولت به دنبال گرانی دلار نیست.»

این روزنامه از قول سخنگوی دولت نوشته است: «صحبت‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی به این معنی نیست که دولت خواهان افزایش قیمت ارز است؛ چرا که ما خواهان جلوگیری از نوسانات قیمت ارز هستیم. همان طور که باید نسبت به افزایش‌ها حساس باشیم باید نسبت به کاهش‌ها هم که ممکن است مقطعی باشد حساس باشیم.»

ذوب شدن یخ‌ها آغاز شده است

علیرضا نامور حقیقی طی یادداشتی با تیتر «مصافحه شاید وقتی دیگر، ذوب یخ‌ها اکنون» در روزنامه بهار نوشته است: «گرچه بسیاری از ناظران، در انتظار دیپلماسی مصافحه میان روسای جمهور ایران و آمریکا به‌ عنوان یک واقعه تاریخی نمادین بودند، اما به ‌نظر می‌رسد هنوز در نهادهای تصمیم‌گیرنده در ایران به اجماع لازم برای تحقق این امر نرسیده‌اند.»

یادداشت‌نویس روزنامه بهار درباره سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل نوشته است: «آقای روحانی بیش از آن ‌که در پی ارائه سخنان تاریخی باشد، مانند همتای آمریکایی خود سعی کرد با نگرشی انتقادی، اما با راهبردی مثبت و نگاهی رو به جلو و آینده به موضوع رابطه ایران و غرب نگاه کند.»

علیرضا نامور حقیقی با اشاره به این که القاعده دشمن مشترک ایران و آمریکاست نوشته است که «بقای القاعده در جنگ میان ایران و آمریکا خواهد بود» و به همین دلیل پیشنهاد آقای روحانی درباره همکاری بین‌المللی برای عبور از این خطر مهیب، «می‌تواند منافع مشترک ایران و آمریکا را گسترش دهد».

یادداشت‌نویس روزنامه بهار در عین حال تاکید کرده است که دیپلماسی حسن روحانی «روندی است که باید تداوم یابد و اعضای نهادهای حاکمیت در ایران باید کاملا هوشیار باشند که در جهت تقویت این سیاست گام بردارند».

روزنامه بهار نوشته است: «هرچند امکان مصافحه سران فراهم نشد اما ذوب شدن یخ‌ها آغاز شده است. مهم این است که تداوم داشته باشد و مانند گذشته متوقف نشود».

روزنامه اعتماد در مجموعه‌ای از گزارش‌ها و یادداشت‌ها استقبال، واکنش‌ها و انتظارات از سفر و سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل را منتشر کرده است.

این روزنامه نوشته است که «سخنان روحانی در بین مقامات و فعالان داخلی و خارجی با استقبال روبه‌رو شد».

غلامحسین کرباسچی به روزنامه اعتماد گفته است سخنان حسن روحانی «انعکاس خواست تمام ملت بود» و یادآوری کرده است که «در سال‌های اخیر متاسفانه از همین تریبون اظهاراتی مطرح شد که چهره ایران را به عنوان افراطی بودن طرح کرد، اما حرف‌های معقول روحانی به خوبی نشان داد نوع نگاه جمهوری اسلامی ایران به تحولات دنیا چگونه است».

به نوشته روزنامه اعتماد، «افکار عمومی و بازار مالی تهران» اما واکنش متفاوتی نشان داده است، چرا که «افکار عمومی انتظار بیان صریح‌تری از رئیس‌ جمهوری را داشتند».

روزنامه اعتماد همچنین نوشته است که پس از علمی نشدن دیدار یا مذاکره در نیویورک «تحلیل‌گران سیاسی داخلی و خارجی در انتظار گام‌های بیشتر ایران و آمریکا ماندند».

صادق زیباکلام نیز طی یادداشتی در روزنامه اعتماد با تیتر «نه آن قدر که می‌خواستیم بلکه آن قدر که می‌شد» نوشته است: «روحانی اگرچه حاضر نشد با اوباما ملاقات کند، اما این را به گونه‌ای بیان کرد که اسباب کدورت و سوءتفاهم در طرف مقابل پیدا نشد» و «از آمریکایی‌ها خواست شرایط حساس او را هم در نظر بگیرند».

صادق زیباکلام در این یادداشت تاکید کرده است که «روحانی در تمام مدتی که در نیویورک بود سه نکته اساسی را فراموش نکرد. نکته اول این که او چهار سال دیگر باید با اصولگرایان سر کند. او زمستان سرد و پربرف و گردنه‌های مرتفع دارد که باید ظرف چهار سال آینده از آنها عبور کند و نمی‌تواند اصولگرایان را در برابر خودش به خط کند».

یادداشت‌نویس روزنامه اعتماد نوشته است: «نکته دوم آن بود که به نظر می‌رسد رهبری به وی اطمینان و اعتماد زیادی نشان داده است و نرمش قهرمانانه، دقیقا حمایت رهبری از روحانی در مقابل تندروها بود» و به همین دلیل «روحانی به‌شدت نگران است جایگاهی را که در نزد رهبری پیدا کرده از دست ندهد».

صادق زیباکلام نوشته است: «بالاخره نکته سوم آن است که روحانی می‌داند مشکلات با آمریکایی‌ها قرار نیست یک‌شبه حل شود. بنابراین همه حواسش جمع بود که در مذاکره بلندمدت با آمریکایی‌ها را نبندد».

درخواست اصولگرایان از روحانی برای مرزبندی با حامیان اصلاح‌طلب

روزنامه‌های جوان و کیهان سخنان حسن روحانی را «مواضع اصولگرایانه روحانی» توصیف کرده‌اند، اما در هشدارهایی ضمنی از رئیس جمهوری اسلامی خوسته‌اند تا مرز خود را با حامیان اصلاح‌طلبش مشخص کند.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته است که «سخنان آقای روحانی در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد و تأکید ایشان در این سخنرانی بر اصول و مبانی پذیرفته شده نظام اسلامی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی، به بسیاری از گمانه‌زنی‌ها در مورد محتوای این سخنان پایان داد».

این روزنامه همچنین نوشته است که سخنان حسن روحانی «برخی از عوامل بیرونی و داخلی را که در پی این نشست و حواشی آن به دنبال عبور ایشان از خطوط قرمز نظام بودند، ناکام گذاشت».

روزنامه جوان در عین حال نوشته است: «شرطی‌سازی فضای جامعه نسبت به مذاکرات و نتایج آن و ایجاد تلاطم در بازار طی سال‌های اخیر لطمات زیادی را به فضای اجتماعی و روانی جامعه وارد کرده» است.

این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران، روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان را «روزنامه‌های زرد» توصیف کرده و نوشته است که این روزنامه‌ها «در چارچوب سناریوهای کاخ سفید عمل می‌کنند؛ جریانی که اگر آقای روحانی مرز خود را زودتر با آنها روشن نکند، تلاش می‌کنند که او را نیز از قطار پیاده کنند».

روزنامه کیهان نیز در سرمقاله شماره پنج‌شنبه روایت متفاوتی از سخنان رئیس جمهوری آمریکا را منتشر کرده و نوشته است: «در یک جمع‌بندی از آن بخش از نطق اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل که به ایران ارتباط دارد باید گفت که او مشکلات بین دو کشور را "ریشه‌دار" و "عمیق" ارزیابی کرده و در عین حال به طور ضمنی از ایران خواسته است که اولین گام را با عقب‌نشینی از مواضع هسته‌ای خود بردارد».

این روزنامه نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به این که «رئیس‌ جمهور آمریکا با لحنی که از صراحت کافی برخوردار بود، ایران را کماکان متهم کرد که درصدد دستیابی به بمب‌اتمی است، و کشورش به دنبال تغییر نظام در ایران نیست» نوشته است: رئیس جمهوری آمریکا «در مورد اصلی‌ترین حوزه‌های منافع ملی ایران از قبیل بحث هسته‌ای و سوریه به گونه‌ای آشکار خواستار عقب‌نشینی ایران از مواضع خود شده است».

کیهان همچنین نوشته است: «آمریکا از میانه‌روی روحانی ابراز خشنودی کرده است»، اما «چنین موضع‌گیری برای ایجاد اختلاف در ایران و دلسرد کردن مردم از حجت‌الاسلام روحانی است و در همان حال بوی نوعی مداخله‌جویی» هم می‌دهد.

مرگ پنج تن بر اثر وبا در ایران، آغاز قرنطینه در مرزها

روزنامه تهران امروز از مرگ ۵ نفر بر اثر بیماری وبا در ایران و «آغاز قرنطینه اتباع بیگانه در مرزها» خبر داده است.

این روزنامه از قول علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، نوشته است: ««تا روز سه‌شنبه ۴ نفر در تهران به بیماری وبا مبتلا شده‌اند» و تا روز سه‌شنبه نیز «۵ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند».

روزنامه تهران امروز همچنین از گسترش روزافزون این بیماری در کشور خبر داده و نوشته است: «وبا در حالی ۱۰ استان را در شرق و مرکز کشور درگیر کرده و ۱۶۸ نفر نیز با بیماری‌ای دست به گریبان شده‌اند که سال‌هاست در ایران ریشه‌کن شده، اما دوباره با کمی بی‌احتیاطی و البته اطلاع‌رسانی با تاخیر، این بیماری می‌تواند در کشور جولان دهد».

به گزارش این روزنامه، بعد از این که انگشت اتهام مسئولان وزارت بهداشت درخصوص شیوع وبا از طریق مرزهای کشور رسانه‌ای شد، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، هم از آمادگی نیرو برای «ایجاد قرنطینه در مرزها و جابه‌جایی بیماران احتمالی» خبر داد.

به نوشته این روزنامه، احمدی ‌مقدم در عین حال گفت که «با توجه به افزایش تعداد مسافرت‌ها و عبور و مرور زائران از مرزها طبیعی است که برخی امراض به کشور وارد شوند».

علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، با توجه به شیوع وبا در ایران به روزنامه تهران امروز گفته است: «مردم سراسر کشور مراقبت‌های بهداشتی را برای کنترل و پیشگیری از بروز این بیماری بیش از پیش جدی بگیرند و هر نوع اسهال آبکی از این پس مشکوک به وباست، مگر این که خلاف آن اثبات شود».
XS
SM
MD
LG