لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۳

مهمان‌پرست: برنامه‌ای برای بازدید خارجی‌ها از تاسیسات اتمی نداریم


رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
به دنبال اظهار نظر یک مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی در مورد احتمال بازدید مهمانان اجلاس غیرمتعهدها از سایت‌های اتمی ایران، سخنگوی این وزارتخانه روز سه‌شنبه، هفتم شهریورماه، وجود هر گونه برنامه‌ای برای بازدید مهمانان خارجی از این سایت‌ها را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرد که در برنامه خارجی‌های حاضر در اجلاس غیرمتعهدها «بازدید از تاسیسات هسته‌ای» وجود ندارد.

روز دوشنبه مقامی از همین وزارتخانه این احتمال را مطرح کرد که دیپلمات‌های حاضر در ایران بتوانند از سایت نظامی پارچین که ماه‌هاست بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محل مناقشه است بازدید کنند.

محمدمهدی آحوندزاده، معاون بین‌الملل وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که «در صورت صلاح‌ديد مسئولان ایران، ایران آمادگی دارد تا زمينه بازديد ديپلمات‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از سايت نظامی پارچين را فراهم کند».

اما آن طور که خبرگزاری رویترز می‌گوید دیپلمات‌های غربی بلافاصله این خبر را رد کرده و گفتند که در صورت انجام این بازدید، اقدام جمهوری اسلامی چیزی نخواهد بود جز «نوعی ترفند روابط عمومی بسیار بسیار بد».

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی خواهان بازرسی از سايت نظامی پارچين در ايران است و اعلام کرده است که تصاوير ماهواره‌ای احتمال عمليات پاکسازی و خاک‌برداری در اين منطقه را نشان می‌دهند و به همين دليل بايد در اين زمينه تحقيق شود.

ايران در مقابل می‌گويد که پارچين نه سايت هسته‌ای، که سايتی نظامی است، و هيچ کار پاکسازی‌ای نيز در آن صورت نگرفته است.

آقای آخوندزاده همچنین در گفت‌وگوی خود با رسانه‌های داخل کشور گفته بود که امکان بازدید دبیرکل سازمان ملل از «مراکز هسته‌ای ایران» نیز وجود دارد.

این گفته مقام وزارت خارجه ایران نیز بلافاصله از سوی دفتر دبیرکل سازمان ملل رد شد.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه گزارش‌ها از احتمال حضور بان گی مون، دبیرکل این سازمان، در تاسیسات اتمی نطنز ایران را رد کرد و گفت که وی فقط برای حضور در اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد از چهارشنبه تا جمعه به ایران سفر می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG