لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۶

عضو خبرگان خواستار رد صلاحیت نامزدهای «مورد حمایت غرب» در انتخابات شد


محسن حیدری

یک عضو مجلس خبرگان رهبری ایران خواستار رد صلاحیت نامزد‌های مورد حمایت «غرب» در انتخابات آینده شده و محمد مومن٬ عضو شورای نگهبان، هم هشدار داد که این شورا در بررسی صلاحیت نامزد‌ها از کسی «ترس» ندارد و در این زمینه «کوتاه» نخواهد آمد.

محسن حیدری، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، روز شنبه، اول آبان‌ماه، به خبرگزاری «رسا» گفت: «اگر بنا باشد بیگانگان با دخالت‌ها و حمایت‌های مالی و تبلیغاتی روند انتخابات را تحت تأثیر قرار دهند، استقلال مملکت در معرض خطر قرار می‌گیرد.»

آقای حیدری افزود: «افراد مورد اتکا به دشمنان، خود به خود صلاحیت قانونی را از دست خواهند داد و صلاحیت آنها در صورت استفاده از امکانات تبلیغاتی دشمنان باید پیش از انتخابات رد شود.»

به نظر می‌رسد این اظهارات در ارتباط با ابلاغ چند روز پیش سیاست‌های کلی انتخابات از سوی علی خامنه‌ای به سران قوا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان شده باشد.

در بند ششم این ابلاغیه «استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و تبلیغاتی توسط نامزد‌ها و احزاب» ممنوع اعلام شده و از مراجع ذی‌ربط خواسته شده با این موارد «برخورد به‌موقع» داشته باشند.

با آن که آقای حیدری به نام فرد مشخصی اشاره نکرده٬ ولی به نظر می‌رسد اشاره وی به حسن روحانی یا شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب باشد که از سوی محافظه‌کاران تندرو به «غرب‌زدگی» و «وابستگی به غرب» متهم می‌شوند.

محمد مومن٬ عضو شورای نگهبان، نیز روز گذشته اعلام کرد: «این شورا در بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد.»

آقای مومن افزود: «ما در این شورا محکم ایستاده‌ایم و از کسی هم ترسی نداریم و اگر هر فرد یا گروهی حرفی نامربوط بزند برای خودش زده و ما وظیفه خودمان را عمل می‌کنیم و ملاحظه کسی را نمی‌کنیم.»

عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزد‌های انتخاباتی در ایران سال‌هاست که با انتقاد‌ها و اعتراض‌های زیادی روبه‌روست٬ اما بسیاری از اعضای این شورا این انتقاد‌ها را رد کرده و از عملکرد خود به خصوص در حوزه رد صلاحیت‌ها دفاع می‌کنند.

قربانعلی دری نجف‌آبادی٬ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم در این زمینه روز شنبه، اول آبان، گفت‌و‌گویی با سایت «خبرآن‌لاین» داشته و انتقاد‌هایی متوجه عملکرد شورای نگهبان کرده است.

به گفته آقای دری نجف‌آبادی، احراز نشدن صلاحیت نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان «باید قطعا به حداقل حداقل کاهش پیدا کند.»

وی افزود: «باید قانون انتخابات به نحوی اصلاح شود که عدم احراز صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان به حداقل حداقل برسد.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین از این که شورای نگهبان در مقطعی یکی از نامزد‌های انتخاباتی را «رجل سیاسی» دانسته و صلاحیت وی را تائید کرده٬ انتقاد کرده و گفت این مطلب را در دیدار با احمد جنتی٬ دبیر شورای نگهبان به وی نیز در میان گذاشته است.

به نظر می‌رسد منظور دری نجف‌آبادی از این نامزد٬ محمود احمدی‌نژاد باشد که علی خامنه‌ای با حضور مجدد وی در عرصه انتخابات مخالفت کرده است.

دری نجف‌آبادی در این گفت‌و‌گو بی ‌آن که نامی از احمدی‌نژاد ببرد٬ به برخی اظهارت و سیاست‌های وی تاخته و گفته است که «نمی‌توان بر اساس خیالی که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل کاغذپاره است از کنار آن بی‌اعتنا عبور کرد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG