لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۹

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش سالانه خود از ایران ضمن اشاره به «تاثیر چشمگیر» تحریم‌ها بر حوزه نفت و گاز در ایران می‌گوید که تحریم‌های غرب باعث کاهش ظرفیت تولید نفت ایران شده است.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه، ۳۱ تیرماه، منتشر شد، ایران طی سال‌های اخیر نه تنها مجبور به کاهش روزانه یک میلیون بشکه تولید نفت خام خود شده، بلکه به خاطر لنگ ماندن یا توقف پروژه‌ها، ظرفیت تولید نفت ایران نیز کاهش یافته است.

این گزارش همچنین می‌گوید که سرعت توسعه میادین و رشد تولید گاز ایران نیز به دنبال تحریم‌ها کند شده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید که کل تولید نفت خام ایران در سال گذشته خورشیدی روزانه ۲.۷ میلیون بشکه، تولید میعانات گازی روزانه ۴۰۰ هزار بشکه و تولید مایعات گازی حدود صد هزار بشکه بوده که مجموعا ۳.۲ میلیون بشکه در روز شده است، در حالی که در سال ۲۰۱۱ این رقم ۴.۲ میلیون بشکه بود.

این گزارش می‌گوید که تولید نفت خام ایران در این بازه زمانی روزانه یک میلیون بشکه کاهش یافته، اما ارزیابی می‌شود که تولید نفت خام در نیمه اول سال ۲۰۱۴ روزانه تا ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته باشد، چرا که صادرات نفت و میعانات گازی ایران طی چهار ماه اول سال حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته روزانه ۱.۱ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشته، اما این رقم از ژانویه تا آخر مه ۲۰۱۴ به ۱.۴ میلیون بشکه در روز اوج گرفته است که حاصل توافق اتمی شش ماهه ایران با شش قدرت جهانی است، توافقی که ۲۹ تیرماه به پایان رسید و تا چهار ماه دیگر تمدید شد.

میعانات گازی نوعی نفت خام سبک است که از میادین گازی استخراج می‌شود.

درآمدهای نفتی ایران

این گزارش در ادامه با استناد به آمار صندوق بین‌المللی پول می‌گوید که کل صادرات نفتی و گازی ایران در سال ۱۳۹۰ حدود ۱۱۸ میلیارد دلار بود و در سال ۹۱ با کاهشی ۴۷ درصدی به ۶۳ میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی شده است که در سال ۹۲ دوباره ۱۱ درصد کاهش یافته و به رقم ۵۶ میلیارد دلار رسیده باشد.

صادرات نفت ایران بعد از تحریم‌های غرب که در اواسط سال ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شد، کاهش یافت و ایران مجبور به بستن در برخی از چاه‌های نفتی خود شد.

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید که تولید نفت ایران به خاطر افت طبیعی فشار میادین سالانه هشت تا ۱۱ درصد کاهش می‌یابد و حوزه بالادستی (اکتشاف و تولید) ایران نیز به شدت از تحریم‌ها ضربه دیده است.

با این حساب، تولید نفت خام ایران سالانه حدود ۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد و باید با تولید از میادین جدید یا روش‌های ازدیاد برداشت، این کاهش را جبران کرد.

ايران به خاطر قرار گرفتن اکثر ميادين فعال در نيمه دوم عمر خود با افت طبيعی نفت مواجه است، از طرفی بنا بر این گزارش، نرخ ضریب برداشت از میادین نفتی ایران نیز ۲۰ تا ۲۵ درصد است، به عبارتی ایران تنها قادر به برداشت ۲۰ تا ۲۵ درصد از ذخایر میادین نفتی خود است.

برآوردهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا حاکی است که ظرفیت تولید نفت ایران نیز در کنار تولید واقعی نفت کاهش یافته و از سال ۲۰۰۷ هیچ میدان جدید نفتی به بهره‌برداری نرسیده است.

تولید نفت و گاز

با این حال این گزارش می‌گوید که تولید نفت خام ایران در سال جاری میلادی روزانه ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

ایران در سال ۲۰۱۱ دومین تولیدکننده نفت اوپک بود، اما در سال گذشته به چهارمین تولیدکننده تبدیل شد.

با این حال این گزارش با اشاره به افزایش تولید نفت ایران در چهارماه اول سال جاری می‌گوید که ایران در نیمه اول ۲۰۱۴ سومین تولیدکننده بزرگ اوپک بعد از عربستان و عراق بوده است.

این گزارش می‌گوید که ایران جزء ده تولیدکننده بزرگ نفت (نفت خام، میعانات و مایعات گازی) جهان و پنجمین تولیدکننده بزرگ گاز است.

این گزارش می‌گوید که صادرات محصولات نفتی ایران در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال ۲۰۱۱ حدود ۴۰ درصد افت داشته است.

بر اساس این گزارش، ایران با داشتن ۱۷ درصد از ذخایر کل گاز جهان، بعد از روسیه دومین دارنده گاز است. ایران همچنین ده درصد از ذخایر نفت دنیا معادل ۱۵۷ میلیارد بشکه را در اختیار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG