لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۵۶

نگرانی سازمان عفو بین‌الملل از احتمال اعدام رسول حلومی


رسول حلومی، جوان خوزستانی محکوم به اعدام

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز جمعه، ۲۰ تیرماه، منتشر شد از احتمال اعدام رسول حُلومی، جوانی که در ۱۷ سالگی مرتکب جرم شده و اکنون ۲۲ ساله است، خبر داد.

این سازمان مدافع حقوق بشر روز جمعه در بیانیه خود در حالی از اعدام قریب‌الوقوع رسول حلومی ابراز نگرانی کرد که حکم او در مهرماه ۱۳۸۹ در دادگاه جنایی استان خوزستان، به اتهام قتل یک پسر نوجوان در درگیری فیزیکی تایید شده بود.

آن طور که در این بیانیه آمده است، این حکم بدون در نظر گرفتن سن و سال او و دفاعیاتش تایید شده و حکم قصاص او اکنون به دایره اجرای احکام شهر اهواز فرستاده شده و ممکن است هر لحظه به اجرا گذاشته شود.

اکنون سازمان عفو بین‌الملل از قوه قضائیه ایران خواسته است با توقف اجرای حکم و بازنگری در پرونده رسول حُلومی، دسترسی به وکیل را برای او در تمامی مراحل دادرسی فراهم کند.

حدود ۵ سال پیش در شهریورماه سال ۸۸ پسربچه‌ای ۱۰ ساله در روستایی از توابع خرمشهر به دلیل ضربه‌ای که به جمجمه‌اش وارد می‌شود دچار خون‌ریزی مغزی شد و فوت می‌کند.

رسول حلومی که آن زمان ۱۷ سال داشت به قتل اعتراف کرد و به کانون اصلاح و تربیت منتقل شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه اخیر خود یادآور شده که ایران از امضاکنندگان پیمان حقوق کودک است، پیمانی که اعدام آن دسته از محکومان را که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند منع می‌کند.

بنا بر تاکید خانم ناوی پیلای، عالی‌ترین مقام حقوق بشری سازمان ملل، مسئله‌ای که به‌ویژه باعث نگرانی سازمان ملل است مسئله اعدام‌ها در ایران است که در سال‌های گذشته شدت گرفته بود.

بنا بر آمار رسمی ارائه شده در سال ۲۰۱۳ ميلادی، ايران با ۳۶۹ اعدام و عراق با ۱۶۹ اعدام، پس از چين، بالا‌ترين ميزان اجرای مجازات اعدام در جهان را داشته‌اند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG