لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۶

افزایش «۵۰ درصدی» سطح آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران در سال جاری


فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی ایران خبر داد که «سطح آتش‌سوزی» در جنگل‌های ایران در دو ماهه نخست سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

در همین حال جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان در روز پنج‌شنبه، ۲۸ خرداد، از شش برابر شدن آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی این استان خبر داده و گفت که از ابتدای امسال تاکنون ۳۵ هکتار جنگل، ۱۲۰ هکتار «مرتع مشجر» و ۳۳۴ هکتار مرتع در آتش سوخته است.

قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌های ایران، روز چهارشنبه با اشاره به افزایش حدود ۵۰ درصدی «سطح آتش‌سوزی» در جنگل‌های ایران در دو ماهه نخست سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ گفت که تعداد حریق‌ها در این مدت ۲۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، آقای سبزعلی همچنین گفت که این آمار با احتساب آتش‌سوزی‌های جنگل‌های ایلام در خردادماه جاری «تغییرات اساسی» خواهد داشت.

وی ضمن اظهار نگرانی از افزایش آتش‌سوزی جنگل‌ها در فصل گرما افزود: «با توجه به این که ۳۰ درصد جنگل‌های ما دچار آفت و بیماری هستند، این موارد منجر به خشکی درختان و مستعد شدن بیشتر جنگل‌ها برای آتش‌سوزی می‌شود.»

بر اساس گزارش‌ها، در دو هفته گذشته بیش از صد هکتار از جنگل‌های استان ایلام،۷۰ هکتار از جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد و ۲۰ هکتار از جنگل‌های استان مازندران در آتش‌سوزی‌ سوخته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، ابوالقاسم حاتمی، جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان، نیز خبر داد از ابتدای امسال تاکنون آتش‌سوزی در زمین‌های جنگلی و مراتع این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل شش برابر شده است.

به گفته آقای حاتمی، در این مدت بر اثر ۲۱ مورد آتش‌سوزی، بیش از چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خسارت به عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمان وارد شده است.

وی همچنین خبر داد که در چند روز گذشته ۶۷ هکتار از اراضی مرتعی در منطقه بیاض شهرستان بافت و بیش از ۱۰ هکتار مرتع و جنگل در شهرستان‌های سیرجان و بردسیر در آتش سوخته است.

به گفته آقای حاتمی، خسارات وارد شده به پوشش گیاهی استان کرمان در آتش‌سوزی‌های چند روز گذشته ۱۱۰ میلیون تومان برآورد شده است.

جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی استان کرمان علت اصلی این آتش‌سوزی‌ها را «گردشگران و گرمای هوا» اعلام کرد و گفت که «چند نفر از بانیان آتش‌سوزی» جنگل‌ها و مراتع این استان به مقامات قضایی تحویل داده شده‌اند.

به گفته آقای حاتمی، در استان کرمان ۹۷۰ هزار هکتار جنگل وجود دارد که نزدیک به ۱۱ درصد از جنگل‌های ایران را شامل می‌شود.

انتشار گزارش‌ها از افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران در حالی است که، به گفته هومن روانبخش، متخصص جنگل‌شناسی، بازگشت جنگل‌های ایلام به حالت قبلی خود «حداقل ۱۰۰ سال» زمان نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای روانبخش گفت که این مدت برای جنگل‌های ارس گلستان «حداقل ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال» است.

در سال‌های گذشته نیز جنگل‌های استان‌های شمالی ایران بارها دچار آتش‌سوزی شده و بر اساس گزارش‌ها، در آتش‌سوزی‌های دو سال گذشته، بیش از ۵۰۰ هکتار از پارک ملی گلستان در آتش سوخته است.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، هفته گذشته از تشکیل ستاد ملی برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌ها خبر داده و گفته بود که هماهنگی این ستاد بر عهده ستاد مدیریت بحران کشور خواهد بود.

XS
SM
MD
LG