لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۵

اعتراض شخصیت‌های اصولگرا به سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران


یک روز پس از تأکید روسای جمهوری ایران و فرانسه بر افزایش همکاری‌ها، چندین چهره اصولگرا به سفر هفته آینده وزیر خارجه فرانسه به تهران اعتراض کردند و از جمله رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه وزیر خارجه فرانسه را «صهیونیست» خواند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا تقوی، رئیس مرکز سیاست‌گذاری برای امامان جمعه، در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه دوم مردادماه در تهران تصریح کرد: «ائمه جمعه معتقدند آنهایی که در زمان تحریم بیشترین فشار را به ایران آوردند باید در صف آخر قرار بگیرند، نه این که برای آنان فرش قرمز پهن کنند.»

وی اضافه کرد: «ما می‌گوییم این وزیر خارجه صهیونیست فرانسه که بیشترین اذیت را به تیم دیپلماسی ما صورت داد حالا می‌خواهد به ایران بیاید، چرا فرش قرمز پیش رویش باز کنیم؟»

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، هفته آینده در سفری رسمی به تهران با مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

اين برای اولين بار طی ۱۲ سال گذشته است که وزير خارجه فرانسه به تهران سفر می‌کند.

آقای فابيوس گفته است که موضع سخت فرانسه در مذاکرات هسته‌‌ای بر گسترش روابط اقتصادی با ايران در دوران بعد از تحريم‌ها تاثير منفی نخواهد داشت.

حسن روحانی و فرنسوآ اولاند، روسای جمهوری ایران و فرانسه، روز پنج‌شنبه گذشته در تماسی تلفنی توافق کردند همکاری‌های دوجانبه میان تهران و پاریس را افزایش دهند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، مصاحبه‌هایی با برخی از نمایندگان مجلس و شخصیت‌های سیاسی اصولگرا در مخالفت با سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران منتشر کرده است.

اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس، با اشاره به آنچه که وی «جنایات و مواضع خصمانه» فرانسه علیه جمهوری اسلامی نامید، گفت: «فرانسوی‌ها هیچ گاه برای رونق اقتصاد ایران به کشورمان سفر نمی‌کنند و دل‌شان هم برای ما نسوخته، اما دولتمردان ما نسبت به این مسائل بیگانه هستند.»

احمد امیرآبادی، نماینده قم در مجلس، نیز فرانسه را «نماینده اسرائیل» در مذاکرات اتمی ایران و گروه ۵+۱ خوانده است.

آقای تقوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «ما می‌گوییم آمریکا دشمن شماره یک مستضعفان است، حالا عده‌ای هنوز توافق مشخص نیست علاقه دارند مک‌دونالد آمریکایی بیاید در ایران و شعبه باز کند.»

در همین حال غلامعلی حداد عادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، نیز روز جمعه گفت: «برخی رسانه‌های اصلاح‌طلبان در صفحه اول خود مژده می‌دهند که شعبه‌های مک‌‌دونالد افتتاح خواهد شد.»

وی اضافه کرد: «آنها معتقدند انقلابی که می‌‌خواهد در برابر ظلم و استکبار بایستد اینها را کنار گذاشته و حرف از آمدن مک‌‌دونالد می‌‌زنند. خطر اینجاست.»

پس از توافق اتمی وین گزارش‌هایی در برخی وب‌سایت‌های ایران درباره احتمال افتتاح شعبه‌های مک‌دونالد در ایران منتشر شده است.

در همین زمینه خبرگزاری آنا به نقل از اسدالله احمدی، رئیس اتحادیه اغذیه‌فروشان، گفته است که مک‌دونالد برای کار در ایران باید از اداره اماکن، نامه و از صنف اغذیه‌فروشان پروانه کسب بگیرد.

XS
SM
MD
LG