لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۷

دور بعدی مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی، ۳۱ اردیبهشت در وین


علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
دو خبرگزاری مهر و ایسنا روز دوشنبه، دوم اردیبهشت، از انجام دور تازه مذاکرات بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته‌ای ایران در روز ۳۱ اردیبهشت در شهر وین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس «توافق مسئولان ایران و آژانس انرژی اتمی» دور بعدی مذاکرات بین دو گروه قرار است در پایان ماه جاری در شهر وین، پایتخت اتریش و مقر این سازمان بین‌المللی، برگزار شود.

پیشتر دو خبرگزاری رویترز و‌ آسوشیتدپرس از توافق جمهوری اسلامی با دیدبان اتمی سازمان ملل برای مذاکره در ماه آینده میلادی خبر داده بودند.

به دنبال گزارش این دو، پرس تی‌وی، تلویزیون خبری انگلیسی وابسته به جمهوری اسلامی، به نقل از منبعی که نامش را ذکر نکرد این خبر را تکذیب کرده و خبر داد که هیچ توافقی میان دو گروه به دست نیامده است.

حال دو خبرگزاری مهر و ایسنا در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کردند می‌گویند که بر اساس توافقی، «دور بعدی مذاکرات پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران» روز ۳۱ اردیبهشت در وین برگزار خواهد شد.

مهر در گزارش خود به جزئیات دیگری از این توافق اشاره نکرده و رویترز نیز می‌گوید که مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز در این باره اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

این دهمین دور از مذاکرات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران از اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی و زمانی محسوب می‌شود که آژانس تردیدهایی را در رابطه با برنامه اتمی ایران ابراز کرده و احتمال داد که این برنامه اهدافی نظامی داشته باشد.

دور پیشین این گفت‌وگوها که ماه فوریه سال ۲۰۱۳ انجام شد بی‌حاصل ماند و آژانس بین‌المللی نتوانست به منظور خود مبنی بر از سرگیری بازرسی‌های خود از تاسیسات ایران برسد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اواخر سال ۲۰۱۱ گزارشی منتشر کرد که می‌گفت، ایران آزمایش‌هایی انجام داده است که می‌تواند با برنامه تولید سلاح هسته‌ای مرتبط باشد. اما ایران این گزارش را بی‌اساس خوانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG