لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۹

شرایط وزیر اطلاعات اسرائیل برای هر گونه توافق اتمی با ایران


یووال اشتاینیتز (چپ) در کنار بنیامین نتانیاهو

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل، می‌گوید هر گونه توافق جامع اتمی با ایران باید مستلزم حذف کل توان غنی‌سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم در ایران باشد و نیز موجب قطع همکاری موشکی ایران و کره شمالی شود.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، اشتاینیتز این خواسته‌ها را روز پنج‌شنبه، ۲۹ آبان، همزمان با روزهای پایانی مذاکرات اتمی میان ایران و گروه کشورهای ۵+۱ مطرح کرده است.

ضرب الاجل مذاکرات هسته ای با ایران روز سوم آذر به پایان می‌رسد. دور دهم از این گفت‌وگوها همچنان در وین در جریان است.

آقای اشتاینیتز که مسئول «پرونده ایران» در دولت اسرائیل است، بار دیگر نسبت به احتمال دستیابی به «توافق بد» در مذاکرات وین ابراز «نگرانی» کرده است.

اشتاینیتز تکرار کرده است که توافق بد توافقی است که ایران را در آستانه تولید بمب اتمی باقی بگذارد.

به گفته وزیر اطلاعات اسرائیل، «اگر ایران بتواند همچنان به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد، تنها دو تا سه ماه تا تولید بمب اتمی فاصله خواهد داشت».

اشتاینیتز افزوده است، هر گونه «راه گریز» ایران در برنامه اتمی که به تهران امکان دهد به اهداف خود برسد، باید مسدود شود.

اسرائیل از دیرباز مدعی است، برنامه هسته ای ایران با هدف تولید بمب اتمی پیگیری می‌شود، ادعایی که ایران همواره آن را رد کرده است.

اسرائیل توافق موقت هسته ای، موسوم به «اقدام مشترک» را که سال گذشته به دست آمد، «اشتباه تاریخی» نامیده و خواهان «جبران» آن در توافق جامع هسته ای شده بود.

یووال اشتاینیتز همچنین گفته است در توافق نهایی هسته ای با ایران، جهان باید تضمین بگیرد که همکاری های موشکی ایران و کره شمالی یا «هر حکومت قرمز دیگر» متوقف می شود.

اسرائیل مدعی است، ایران برنامه موشک های دوربرد خود را که در آغاز بر اساس برخی از فن آوری های کره شمالی پایه گذاری شد، با هدف مجهز کردن موشک ها به کلاهک هسته ای پیگیری می کند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر تاکید کرده بود که برنامه موشکی این کشور هرگز سر میز مذاکرات هسته ای مطرح نخواهد شد.

در این میان، روزنامه هاآرتص روز جمعه، ۳۰ آبان، نوشت که ارزیابی ارتش اسرائیل این است که مذاکرات کنونی در وین به توافق نهایی منجر نشده، بلکه مذاکرات تمدید خواهد شد.

هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد در «امان»، سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، نوشته است، سناریوی اول این است که توافق موقت برای چند ماه دیگر تمدید شود اما این احتمال نیز هست که در سندی توافق های کلی به دست آمده تاکنون ذکر شده و گفته شود که جزئیات بعدا مورد بحث قرار گیرد.

مقامات اسرائیل پیشتر تمدید مذاکرات را با هدف دستیابی به یک «توافق خوب و محکم» توصیه کرده بودند.

دیدن نظرات (۳۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG