لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۸

پس از گذشت حدود چهار سال از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران، دلیل حصر را تلاش این دو برای «شکل دادن» به یک «فتنه جدید» ذکر کرده و گفت که این حصر «ارتباطی» به اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ندارد.

آقای جلیلی در واکنش به درخواست علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، برای محاکمه آقایان موسوی و کروبی، عدم محاکمه آنان را «تدبیر حکیمانه» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ذکر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: «حصر ربطی به فتنه ندارد، فتنه از ۲۲ خرداد ۸۸ شروع و تا ۲۲ بهمن‌ماه همان سال به طول انجامید.»

وی اضافه کرد: «در این مدت كسی به افرادی كه از آنها به عنوان سران فتنه یاد می‌شود كاری نداشت و آنها در ۲۵ بهمن سال ۸۹ به حصر رفتند یعنی یک سال و ۸ ماه بعد از فتنه و دلیل آن هم این بود كه در حال شكل‌گیری فتنه جدیدی بودند.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و نزدیکان وی از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به عنوان «فتنه» و از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و گاهی اوقات محمد خاتمی به عنوان سران «فتنه» نام می‌برند.

پس از دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای برگزاری راهپیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس در روز ۲۵ بهمن سال ۸۹ ده‌ها هزار تن در تهران و دیگر شهرهای ایران دست به تظاهرات زدند که این تظاهرات نیز توسط نیروهای امنیتی سرکوب شد.

چند روز پس از برگزاری این راهپیمایی، ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی به همراه همسر آقای کروبی در خانه‌های خود زندانی شدند و از آن تاریخ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند. همسر آقای کروبی پس از مدتی آزاد شد.

این نخستین بار است که سعید جلیلی در مقام یکی از افرادی که در حصر رهبران جنبش سبز نقش داشته سعی کرده دلیل حصر آنها را توضیح داده و در این میان از «فتنه»ای جدید حرف می‌زند.

سخنان آقای جلیلی درباره غیر مرتبط دانستن حصر آقایان موسوی و کروبی با اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در حالی است که پیش از این نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی بارها دلیل حصر آنان را دعوت به تجمع‌های اعتراضی اعلام کرده‌اند.

از جمله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، شامگاه چهارشنبه، پنجم آذر، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «مسبب» مرگ ۲۳ تن در ۲۵ خرداد ۸۸ به دلیل دعوت به راهپیمایی اعتراضی دانست.

سعید جلیلی روز سه‌شنبه گذشته در ادامه سخنان خود درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: «بعضی‌ها می‌گویند چرا این‌ها محاكمه نمی‌شوند، این یكی از تدابیر حكیمانه رهبری بود كه فرمودند اجازه دهید تا مسائل برای مردم روشن شود.»

وی تاکید کرد: «حصر هیچ ربطی به انتخابات ندارد، در آن بیانیه‌هایی كه آنها در آن دوران صادر می‌كردند حتی فرستادن موجود زنده را توسط ایران به تمسخر می‌گرفتند و در بعضی از بیانیه‌های دیگر می‌گفتند كه رای‌ها دروغ است.»

علی مطهری، نماینده تهران، روز يک‌شنبه، هشتم تير، گفته بود که در ديداری با رهبر جمهوری اسلامی، آقای خامنه‌ای به او گفته است که «جرم» مهدی کروبی و ميرحسين موسوی «بسيار بزرگ» است و در صورت محاکمه اين دو «حکم سنگينی» در انتظارشان خواهد بود.

آقای مطهری چندی پیش در دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرده بود که با این سخنان رهبر جمهوری اسلامی قانع نشده و باز هم اصرار دارد که حصر بدون حکم قضایی «ظلم» است.

وی گفته بود که «پیغمبر اسلام هم نمی‌تواند بگوید که حکم فلان فرد سنگین است و بدون محاکمه و شنیدن دفاعیات آنها حکم صادر کند».

روز شنبه، هشتم آذرماه، وب‌سایت سحام‌نیوز خبر داد که خانواده مهدی کروبی، در پيامی از علی مطهری خواسته است به طرفداری از مهدی کروبی «پيگير حق» دادرسی و فراهم کردن «مقدمات لازم در جهت برپايی دادگاه علنی» وی باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG