لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۲۰

تهدید مطهری به سوال از روحانی در صورت ادامه حصر


علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، روز سه‌شنبه، ۱۵ مهر، در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار رفع حصر از رهبران معترضان انتخابات سال ۸۸ شد و تهدید کرد که در صورت «مسامحه» آقای روحانی این موضوع «در قالب سوال» از رئیس جمهور در مجلس پیگیری خواهد شد.

به گزارش وب‌سایت نامه‌نیوز، آقای مطهری در نامه خود از حسن روحانی خواست که به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی نسبت به رفع حصر ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی که او از آنها به عنوان «سه محصور» نام برده اقدام کند.

وی اضافه کرد: «بدیهی است که اگر همچنان مسامحه نمایید، این قضیه در قالب سوال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری و البته برخی سوالات فرهنگی نیز اضافه خواهد شد.»

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس ایران و اصل ۸۸ قانون اساسی، برای طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس نیاز به امضای حداقل يک‌‌چهارم نمایندگان مجلس هست.

آقای مطهری در نامه خود به حسن روحانی با اشاره به «حکم اولیه شورای عالی امنیت ملی» مبنی بر حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی نوشته است که این حکم در «شرایط اضطراری» صادر شده و تنها ممکن است برای «مدت موقت مثلا یک ماه» قابل پذیرش باشد.

وی اضافه کرد: «اما ادامه آن بدون حکم قضایی قطعا وجاهت قانونی، شرعی و اخلاقی ندارد و ... مثل آن است که کسی را بدون محاکمه به حبس ابد محکوم کنیم. »

ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات به انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.

علی مطهری اضافه کرد: «ممکن است کسانی بگویند جرم آنها که موجب آشوب و درگیری شدند محرز است و... احتیاجی به اثبات جرم آنها در دادگاه صالح نیست. این سخن پذیرفته نیست و خلاف قانون اساسی است.»

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، پیش از این بارها جرم معترضان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را «جرم مشهودی»خوانده است که به گفته وی نیازی به برگزاری دادگاه ندارد.

به گفته آقای مطهری، «عده‌ای حیات سیاسی خود را در ادامه وضع موجود می‌دانند و در چنین مواردی که قانون دست آنها را باز گذاشته... به جای عمل به تکلیف خود، از مقام رهبری مایه می‌گذارند، در حالی که در چنین مسائلی اساسا نیازی به ورود رهبر گرانقدر نیست.»

این سخنان آقای مطهری در حالی است که وی روز يک‌شنبه، هشتم تير، گفته بود که در ديداری با رهبر جمهوری اسلامی، آيت‌الله خامنه‌ای به او گفته است که «جرم» مهدی کروبی و ميرحسين موسوی «بسيار بزرگ» است و در صورت محاکمه اين دو «حکم سنگينی» در انتظارشان خواهد بود.

آقای مطهری پیش از این نیز بارها خواستار رفع حصر ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده است.

دیدن نظرات (۵۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG