لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۸

علی لاريجانی، رئيس مجلس ايران، از نمايندگان مجلس خواست که توافق اتمی ايران با گروه ۵+۱ را با دقت و «کارشناسی» در متن اين توافق بررسی کنند، نه با توجه به «اظهارات سياسی ديگران که هر يک منشا يا منشاهای خاص دارد».

در مقابل حسين شريعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، در سرمقاله روز چهارشنبه، ۲۴ تیرماه، این روزنامه نوشت که برخلاف گزارش منتشر شده از سوی وزارت خارجه ايران، اين توافق «امتياز برای حريف است و نه برای ايران».

علی لاريجانی، رئيس مجلس، در جلسه علنی روز چهارشنبه گفت: «ما بايد در مرحله بررسی محتوای حقوقی و فنی توافق، نظير تدوين قانون اخير با تأنی و کارشناسی در متن گام به پيش برداريم و نه اظهارات سياسی ديگران که هر يک منشا يا منشاهای خاص دارد و نه قطعات غيرپيوسته که گاهی در رسانه‌ها منعکس می‌شود.»

بر اساس قانونی که به تصویب مجلس ایران رسید توافق اتمی وین باید برای تطبیق با قانون اساسی در مجلس ایران بررسی شود.

آقای لاريجانی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به گفته «شعف و سرور دوستان» ايران و همچنين ابراز نگرانی مقامات اسرائيل از توافق وین افزود که اين توافق «توانست شرورهای منطقه را در انزوا قرار دهد، همان گونه که ميدان جديدی برای همکاری کشورهای اسلامی و منطقه با جمهوری اسلامی باز کرد».

دفتر نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که متن توافق احتمالی با ایران در کابینه امنیتی اسرائیل بررسی شده و با اجماع کامل رد شده است.

در همین حال، یک روز پس از توافق اتمی وین، برخی از رسانه‌های وابسته به اصولگرایان ایران انتقادات ملایمی را از این توافق مطرح کرده‌اند.

از جمله حسين شريعتمداری، نماينده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کيهان، ضمن انتقاد از توافق اتمی وين نوشت که تفسیر باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از این توافق «تفاوت‌های جدی دارد» و «نه فقط متفاوت، بلکه متناقض است».

آقای شریعتمداری با اشاره به بخش‌هایی از توافق وین و گزارش وزارت خارجه ایران نوشت که این توافق «یک امتیاز برای حریف است و نه برای ایران».

پس از تفاهم اتمی لوزان نیز حسین شریعتمداری و برخی دیگر از شخصیت‌های اصولگرا با اشاره به تفاوت گفته‌های مقامات ایران از این تفاهم با گزاره‌برگ (فکت‌شیت) وزارت خارجه آمریکا خواستار ارائه گزاره‌برگ ایران از این مذاکرات شدند، گزاره‌برگی که درنهایت منتشر نشد.

در مقابل این مخالفت‌ها، برخی از شخصیت‌های سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان و دولت حسن روحانی در پیام‌هایی ویژه توافق وین را تبریک گفته‌اند.

در همین حال محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، نیز شامگاه سه‌شنبه در سخنانی ضمن تبریک این توافق در عین حال گفت که نباید «شتاب‌زده» بود و فکر کرد که «یک‌شبه همه مسائل حل می‌شود».

وی تاکید کرد که این توافق «از نظر روانی» تاثیر خود را می‌گذارد، ولی برنامه‌ریزی کردن و درست کردن «ویرانی‌های سال‌های گذشته زمان می‌خواهد».

آقای خاتمی همچنین اضافه کرد: «شاید برخی جریانات باشند که از فردا بخواهند از رئیس جمهور و دولت مطالبات خود را پیگیری و ایجاد ناراحتی کنند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG