لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۴۰

دیلی تلگراف: احتمال افزایش حضور نظامی بریتانیا در خلیج فارس


دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا
روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف روز سه‌شنبه، ۱۶ آبان‌ماه، در گزارشی به نقل از «منابع» ناشناس از «احتمال» افزایش حضور نظامی این کشور در خلیج فارس برای «مقابله با تهدید فزاینده» جمهوری اسلامی خبر داد.

این خبر تنها ساعاتی پس از آن منتشر شده است که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در دبی تاکید کرده است که کشورش برای وادار ساختن ایران به دوری کردن از تسلیحات اتمی به «هر کاری» دست خواهد زد.

آقای کامرون که برای دیداری سه‌روزه در امارات متحده عربی به سر می‌برد روز دوشنبه در یک سخنرانی در ابوظبی گفته است که تلاش تهران برای ساخت تسلیحات اتمی و دستیابی‌اش به این نوع تسلیحات خاورمیانه را به «منطقه‌ای بی‌ثبات‌تر و خطرناک‌تر» بدل خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا در ادامه تاکید کرده است که «ما باید هر کاری از دست‌مان برمی‌آید بکنیم تا از این اتفاق جلوگیری کنیم».

روزنامه دیلی تلگراف در گزارش خود به نقل از «منابع دولتی» که با نام معرفی نشده‌اند می‌گوید که افزایش حضور نظامی بریتانیا در امارات متحده عربی بخشی از یک استراتژی تازه است تا این کشور «شبکه‌ای انعطاف‌پذیر از متحدان» خود را داشته باشد تا بتواند با «تهدیدهای مختلف» روبه‌رو شود.

دیلی تلگراف می‌گوید که بریتانیا در جستجوی اتحاد با کشورهایی خارج از سازمان ناتو به دنبال «همکاری عمده و چشمگیر» با اماراتی‌هاست.

این گزارش تنها چهار روز پس از آن منتشر شده است که دیگر روزنامه بریتانیایی یعنی ايندی‌پندنت به نقل از «منابع ارشد ديپلماتيک و نظامی» خبر داد که با شدت يافتن اختلاف‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ايران، دولت بريتانيا در حال بررسی طرحی برای اعزام هواپيماهای جنگنده پيشرفته «تايفون» به خليج فارس است.

روزنامه ایندی‌پندنت نوشته بود که اعزام احتمالی جنگنده‌های تايفون در پی گفت‌وگوها و توافق‌های دوجانبه ميان ايالات متحده آمريکا و امارات متحده عربی برای تقويت حضور نظامی بريتانيا در منطقه صورت می‌گيرد.

به گزارش این روزنامه، فرماندهان ارتش بريتانيا اعلام کرده‌اند که در حال بررسی اعزام جنگنده‌های تايفون به پايگاهی در ابوظبی هستند، جايی که هم‌اکنون نيروهای آمريکايی و فرانسوی را نيز در خود جای داده است.

روزنامه ايندی‌پندنت دليل چنين انتخابی را مقابله با بستن احتمالی تنگه هرمز توسط ايران دانسته بود.

تهران تاکنون بارها نارضايتی خود از حضور نيروهای فرانسوی و آمريکايی در خلیج فارس را اعلام کرده و به صراحت گفته است که اين اقدام را تهديدی برای منافع ملی خود می‌داند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG