لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۴

سفر بازرسان آژانس به ایران؛ بازدید از مراکز نظامی «در دستور کار نیست»


علی‌اصغر زارعان

معاون سازمان انرژی اتمی ایران و عضو کارگروه داخلی برجام، خبر داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه، ۲۴ شهریور، «در راستای توافق اتمی وین» و «طبق روال معمول» به ایران سفر خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی‌اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی، روز شنبه، ۲۱ شهریور، گفت: «این سفر در راستای برنامه جامع اقدام مشترک است که طبق روال گذشته انجام می‌شود و جلسات و مذاکراتی را جهت هماهنگی بیشتر و اقدامات عملیاتی در آینده خواهیم داشت.»

به گفته آقای زارعان، بازدید از مراکز نظامی در این دور از مذاکره با سازمان انرژی اتمی ایران «در دستور کار بازرسان آژانس نیست».

یک هفته پیش از سفر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران این نهاد اعلام کرده بود که اطلاعات ارائه شده از سوی ایران در ارتباط با گذشته برنامه هسته‌ایش «ابهام‌هایی» دارد که تهران باید درباره آنها شفاف‌سازی کند.

یک روز پس از این گزارش، رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که تهراندر حال بررسی و مطالعه پرسش‌های آژانس است و پس از آن «به‌زودی جلسه‌های فنی» در تهران برگزار می‌شود.

آقای نجفی همچنین گفت که گزارش آژانس درباره ساخت‌وساز در سایت نظامی پارچین است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این نیز روز پنج‌شنبه، پنجم شهریور، در یک گزارش محرمانه اعلام کرده بود که در یکی از نقاط پارچین، آژانس از طریق تصاویر ماهواره‌ای شاهد حضور خودرو‌ها، تجهیزات و احتمالا وسایل ساخت‌وساز است.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما این گزارش را «مضحک» خواند.

بر اساس «نقشه راه» که روز ۲۳ تیرماه و ساعاتی پیش از اعلام رسمی توافق جامع اتمی ایران با گروه ۵+۱ بین نماینده ایران و مدیرکل آژانس امضا شد، دو طرف در مورد بازرسی از سایت نظامی پارچین به «توافقی مجزا» رسیدند.

بر اساس این قرارداد، ایران و آژانس توافق کردند تا پایان سال ۲۰۱۵، تمام مسائل «عمده مربوط به گذشته و حال» را که تاکنون حل ‌نشده باقی مانده است به سرانجام رسانده و راه حلی برای آنها پیدا کنند.

پیش از این برخی از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی خواستار دسترسی به «نقشه راه» شده بودند، اما یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پاسخ به آنها تاکید کرد که این توافق محرمانه است.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس روز ۲۸ مردادماه در گزارشی خبر داد که در این توافق به تهران اجازه داده شده تا از کار‌شناسان خود، برای بازرسی از تاسیسات پارچین استفاده کند، نکته‌ای که در گزارشی از یک خبرگزاری دیگر نفی می‌شود.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG