لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۸

ظریف: ادامه نگارش متن توافق نهایی با ۵+۱ از چهارشنبه


وزیر خارجه ایران پس از دیدار با جان کری، همتای آمریکایی خود، در روز دوشنبه، هفت اردیبهشت، به نقل از وی اعلام کرد که این کشور «فارغ از مشکلات داخلی»بر «تعهدات بین‌المللی» خود در توافق با ایران پایبند خواهد بود.

به گفته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، نگارش متن توافق نهایی ایران و گروه ۵+۱ از روز چهارشنبه ادامه پیدا می‌‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای ظریف درباره واکنش هیئت آمریکایی به مصوبه اخیر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت: «یک بار دیگر آقای کری تکرار کرد که اگر به توافق برسیم، آمریکا بخش مربوط به خودش را از توافق اجرا خواهد کرد؛ البته مقررات داخلی دارند که مسئولیت خود آنهاست که پیگیری کنند.»

پیش از این نیز عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران، روز شنبه، پنجم اردیبهشت، توضیحات تیم آمریکا درباره «اقدامات کنگره» را «بسیار مفید» خوانده بود.

روز سه‌‌شنبه، ۲۵ فروردین، کمیته روابط خارجی سنا به اتفاق آرا به طرحی رای داد که در صورت تصویب نهایی در کنگره و امضای رئیس جمهوری آمریکا، به کنگره این اختیار را می‌‌دهد تا درباره توافق نهایی با ایران اعمال نظر کند.

به‌رغم اختلاف نظر پیشین کاخ سفید و سناتورهای آمریکایی بر سر این طرح، کاخ سفید اعلام کرده که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با توجه به تغییرات اعمال شده در این طرح از آن استقبال می‌‌ کند.

آقای ظریف در بخش دیگری از سخنان خود روند نگارش متن توافق نهایی درباره برنامه اتمی ایران را «بسیار وقت‌گیر» خواند و افزود: «توافق کردیم که هر قدر کار کار‌شناسی یا در سطح مدیران سیاسی و وزیران زمان نیاز باشد، برای این موضوع اختصاص دهیم.»

گفته‌های آقای ظریف در حالی است که قرار است ایران و قدرت‌های جهانی در گروه موسوم به ۵+۱ تا هفته نخست تیرماه، در پی تفاهم لوزان، به سند جامعه و فراگیر توافق نهایی دست پیدا کنند.

در همین حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز پس از دیدار با وزیر خارجه ایران گفت که جهان «نزدیک‌‌تر از هر زمان دیگری» به توافقی جامع با ایران است، اما همچنان کارهای زیادی باقی مانده است.

دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا عصر روز دوشنبه در اقامتگاه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل برگزار شد.

آقای ظریف درباره علت حضور وزیر خارجه آمریکادر اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل گفت: «ما از ابتدا با طرف‌های مذاکره قرارمان این بوده است که یک نوبت ما مهمان آنها باشیم و یک بار آنها مهمان ما.»

وی اضافه کرد: «این بار نوبت طرف آمریکایی بود که به محل ما بیاید و با توجه به این که بنده در اقامتگاه سفیر ایران اقامت دارم، از این محل استفاده کردیم، کما این که نوبت قبل ما به هتل اقامت آنها رفتیم... این روشی بود که ما تا به حال ادامه داده‌ایم و اتفاق جدیدی نیفتاده است.»

برخی از وب‌سایت‌های خبری در ایران از حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل با عنوان «شکستن تابوی ورود وزیر خارجه آمریکا به خاک ایران» نام برده‌اند.

از جمله وب‌سایت فرارو در همین زمینه نوشته است: «پس از شکسته شدن تابو مذاکرات ایران و آمریکا در سطح وزرای خارجه، تابو ورود یک مقام عالی‌رتبه به خاک ایران پس از گذشت ۳۶ سال شکسته شد.»

در بهمن‌ماه سال ۹۳ پیاده‌روی وزرای خارجه ایران و آمریکا در خیابان‌های اطراف محل مذاکرات اتمی در ژنو سوئیس، انتقاد تعدادی از خطیبان نماز جمعه و شماری از اصولگرایان را به دنبال داشت.

XS
SM
MD
LG