لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۷

«انتقاد شدید» مذاکره‌کننده ایرانی از اقدام تحریمی تازه علیه ایران


عباس عراقچی
یک روز پس از اضافه شدن نام چندین فرد حقیقی و حقوقی به فهرست تحریم‌های ایران، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی روز جمعه، ۲۲ آذرماه، از این اقدام تازه دولت آمریکا «به‌شدت انتقاد کرد».

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، عباس عراقچی، سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران در پرونده اتمی، با انتقاد شدید از این اقدام دولت باراک اوباما آن را «خلاف روح توافق‌نامه ژنو» دانست.

در پی توافق اتمی که روز سوم آذرماه در شهر ژنو میان جمهوری اسلامی از یک سو و گروه ۵+۱ از سوی دیگر منعقد شد، این گروه متشکل از قدرت‌های غربی به علاوه روسیه و چین متعهد شد که در ازای همکاری ایران تحریم تازه‌ای وضع نکند.

با این همه وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذرماه، اعلام کرد که ۱۴ شرکت و چهار فرد حقیقی را به دلیل کمک به تهران برای دور زدن تحریم‌ها به فهرست سیاه خود افزوده است.

حال عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره اتمی، در واکنش به این اقدام آمریکا آن را خلاف «روح توافق‌نامه ژنو» دانسته است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از آقای عراقچی همچنین می‌گوید که وزارت خارجه ایران به دنبال این اقدام تحریمی دولت باراک اوباما «در حال ارزیابی شرایط موجود» است.

در همین حال ساعاتی پس از اعلام این خبر، گزارش شد که هیئت کارشناسی ایران که از روز دوشنبه گذشته در وین، پایتخت اتریش، در مورد سازوکار توافق‌نامه ژنو مذاکره می‌کرد پنج‌شنبه شب به این مذاکرات «پایان داده» است.

در حالی که دلیل این اقدام هیئت کارشناسی ایران «مشورت» با تهران عنوان شده، چند خبرگزاری از جمله ایرنا این احتمال را مطرح کرده‌اند که این هیئت در واکنش به تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی وین را ترک کرده است.

دولت آقای اوباما در حالی نام افراد حقیقی و حقوقی جدید را به فهرست تحریم‌ها افزوده است که از سوی دیگر سخت تلاش می‌کند کنگره آمریکا را از وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی بازدارد.

دولت آمریکا با این حال می‌گوید که تحریم‌های موجود باید با قوت اجرا شود. در همین زمینه وزارت بازرگانی ایالات متحده روز ۲۰ آذر، ۱۹ شرکت و فرد در اروپا و آسیا را به اتهام واسطه‌گری برای شرکت هواپیمایی ماهان ایران جهت دور زدن تحریم‌ها و به دست آوردن تجهیزات تحریمی مورد نیاز خود از آمریکا، وارد فهرست سیاه کرد.

متن اخطار وزارت بازرگانی آمریکا تاکید می‌کند که شرکت هواپیمایی ماهان علاوه بر انتقال سلاح و نیروی نظامی از ایران به سوریه، برای حکومت سوریه وجوه مالی نیز فراهم آورده است. شرکت ماهان در سال ۹۰ وارد فهرست سیاه آمریکا شده بود.

دیدن نظرات (۴۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG