لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۹

نامه «سه هزار نفر» در اعتراض به «فشار بر قضات» پرونده بنیانگذار عرفان حلقه


شمار زیادی از شاگردان محمدعلی طاهری، بنیانگذار «عرفان حلقه»، در نامه‌ای سرگشاده که روز سه‌شنبه منتشر شد به «اعمال فشار بر قضات» پرونده او توسط «نهادهای امنیتی» اعتراض کردند.

این نامه سرگشاده که امضای سه هزار تن از «شاگردان» آقای طاهری را بر خود دارد روز سه‌شنبه، ۱۷ مردادماه، در «خبرگزاری عرفان» منسوب به گروه عرفان حلقه منتشر و همچنین برای رادیو فردا ارسال شد.

محمدعلی طاهری در سال ۱۳۸۰ مؤسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» را تاسیس کرد و در آن به فعالیت‌هایی مربوط به «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و ساینتولوژی» مشغول شد. او در سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و حکم اولیه‌ای که برایش صادر شد نیز «اعدام» بود.

در سال ۹۵ حکم اعدام او در دیوان عالی کشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به دادگاه انقلاب ارجاع شد، با این حال هنوز مشخص نیست که پرونده او چه زمانی به سرانجام خواهد رسید.

با وجود زندانی بودن محمدعلی طاهری٬ گروهی از طرفداران وی همچنان به فعالیت‌های این گروه ادامه داده و در چندین شهر ایران و خارج از کشور در اعتراض به ادامه بازداشت و حکم طاهری بارها تجمع برگزار کرده‌اند.

در اقدامی تازه تعدادی از شاگردان آقای طاهری که به گفته خبرگزاری عرفان به سه هزار تن بالغ می‌شوند نامه‌ای سرگشاده امضا کرده و در آن به «فشار» از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند.

امضاکنندگان نامه به‌ویژه به «اعمال فشار از سوی قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران» اشاره کرده و این اتهام را مطرح می‌کنند که به دلیل همین فشارها قضات پرونده از تصمیم‌گیری در این باره بازمانده‌اند.

در این نامه آمده است: «به دلیل فشار جریان‌های امنیتی آقای احمدزاده نمی‌توانند نسبت به آزادی آقای طاهری با توجه به صدور قرار منع تعقیب و نقض حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور تصمیم بگیرند.»

نامه شاگردان آقای طاهری در حالی منتشر می‌شود که به‌ویژه در یکی دو ماه گذشته اخباری از بازداشت ده‌ها عضو گروه عرفان حلقه در ایران منتشر شده است.

از جمله سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان اصفهان اواسط مردادماه از بازداشت ۱۲ عضو گروه «عرفان حلقه» در این شهر خبر داد.

پیش از این نیز در روز دوم مرداد اطلاعات سپاه پاسداران استان اصفهان در اطلاعیه‌ای گفته بود که هشت تن از اعضا و طرفداران آن چه «شبکه انحرافی عرفان حلقه» نامید، در شاهین‌شهر دستگیر شده‌اند.

روز ۲۷ تیرماه نیز شاخه سپاه پاسداران در استان اصفهان از بازداشت «۱۱ تن از اعضا و طرفداران شبکه انحرافی عرفان حلقه در نجف‌آباد» خبر داده بود.

XS
SM
MD
LG