لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۱۸

احمدی مقدم: دانایی‌فر به احتمال زیاد کشته شده است


اسماعیل احمدی مقدم

در ادامه گزارش‌ها از سرنوشت مرزبان ایرانی ربوده‌شده، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی صبح چهارشنبه، پنجم شهریور، در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران اعلام کرد که جمشید دانایی‌فر «به احتمال زیاد» کشته شده است.

جمشید دانایی‌فر گروهبانی است که همراه با چهار مرزبان دیگر در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ به دست گروه جیش‌العدل ربوده شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسماعیل احمدی ‌مقدم، فرمانده کل پلیس ایران، گفت: «دستگاه‌های امنیتی سیستان و بلوچستان به این نتیجه رسیده‌اند که جمشید دانایی‌فر شهید شده... به احتمال زیاد خبر شهادت جمشید دانایی‌فر درست است.»

آقای احمدی مقدم با این حال اضافه کرد که «اما ما در نیروی انتظامی همچنان تا زمانی که جنازه‌ای در اختیار ما قرار نگیرد نمی‌توانیم با قطعیت اعلام کنیم».

آقای احمدی مقدم پیشتر در روز دوشنبه، ۲۶ خرداد، گفته بود که «اخبار واصله احتمال زنده بودن جمشید دانایی‌فر، مرزبان ربوده‌شده ایرانی، را قوت بخشیده است».

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روز شنبه، اول شهریور، نوشت که علی‌اصغر میرشکار، معاون استانداری سیستان و بلوچستان، در مصاحبه‌ای تلفنی خبر مرگ آقای دانایی‌فر را تائید کرده است.

اما از سوی دیگر در واکنش به خبر منتشر شده ایرنا، ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران، به خبرگزاری مهر گفت که هنوز «هیچ خبر مستندی مبنی بر مرگ آقای دانایی‌فر در دسترس نیست».

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با بیان این که در مورد «دانایی‌فر اخبار مختلفی از جمله شهادت، زنده بودن و رفتن به خارج از کشور» مطرح شده بود افزود: «ما در این خصوص سعی کردیم با احتیاط عمل کنیم.»

در ماه‌های گذشته اخبار متفاوت و متناقضی از وضعیت آقای دانایی‌فر منتشر شده است.

حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز ۲۷ فروردین گفته بود که «ما قرائنی داریم که ایشان با جیش‌العدل همکاری داشته که ممکن است این موضوع رد یا تایید شود.»

اما حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور ایران، با رد این اظهارات گفته بود: «سیستم نظارتی نیروهای مسلح به حدی قوی است که هر کسی اجازه ورود به آن را نداشته باشد. مطمئنا افرادی که وارد این ارگان می‌شوند از یک سری فیلترهای نظارتی می‌گذرند. همچنین در دوران خدمت نیز بر آنها نظارت کافی اعمال می‌شود.»

پس از به گروگان گرفته شدن جمشید دانایی‌فر به همراه چهار مرزبان دیگر در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ توسط گروه جیش‌العدل ، این گروه روز سوم فروردین امسال اعلام کرد که وی را به تلافی کشته شدن یکی از زندانیان اهل سنت اعدام کرده است.

چهار مرزبان دیگر دو ماه بعد آزاد شدند و به ایران بازگشتند.

تقویت تیم‌های ضد تروریستی در استان سیستان و بلوچستان

آقای احمدی مقدم روز چهارشنبه همچنین از تقویت «تیم‌های ضد تروریست و خنثی‌کننده انفجار» در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: «اگرچه این‌ گونه حوادث بسیار اندک رخ می‌دهد، اما ما پیش‌بینی لازم را را برای تقویت نیروها انجام می‌دهیم.»

ناامنی در استان سیستان و بلوچستان در ماه‌های گذشته نیز ادامه داشته است.

فروردین‌ماه سال جاری نیز حامد صداقتی که بیش از هفت سال عضو تیم ملی شمشیربازی ایران بود، همراه با مھدی حسین قرالری، وکیل دادگستری، در مسیر خاش - زاھدان به گروگان گرفته شد. آنان روز ۲۵ مرداد آزاد شدند.

علی‌اصغر ميرشکاری، معاون امنيتی انتظامی استاندار سيستان، از دستگیری ربایندگان این شمشیرباز خبر داده و گفته بود که آنان در تماس با خانواده اين گروگان‌ها قصد«اخاذی پنج ميليون دلار معادل ۱۵ ميليارد تومان» به ازای آزادی آنان را داشته‌اند.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، ظرف یکی دو سال آینده سازماندهی جدیدی در نیروی انتظامی سیستان و بلوچستان اجرایی می‌شود.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای احمدی مقدم خبر داد که بعد از حادثه گروگان‌گیری پنج مرزبان ایرانی در سال ۱۳۹۲ تامین امنیت ۳۰۰ کیلومتر از مرزهای استان سیستان و بلوچستان به سپاه واگذار شده است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG