لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۸

انتقاد پادشاه اردن از «دخالت» ایران در امور کشورهای دیگر


ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن

در ادامه انتقادات گسترده همسایه‌های عرب ایران، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، رفع قریب‌الوقوع تحریم‌های مالی از ایران را «مایه نگرانی کشورش و بسیاری دیگر از کشورهای منطقه» توصیف کرد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، پادشاه اردن هاشمی که به آمریکا سفر کرده بود همچنین گفت که «باید عملکرد ایران را پس از رفع تحریم‌ها زیر نظر گرفت تا دید که آیا به ثبات منطقه متعهد است یا نه».

ملک عبدالله دوم این سخنان را در مصاحبه‌ای بیان کرد که خبرنگار آمریکایی، ولف بلیتزر، با او انجام داد و چهارشنبه شب، ۲۳ دی‌ماه، از شبکه سی‌ان‌ان پخش شد.

خبرنگار سی‌ان‌ان در این مصاحبه از پادشاه اردن پرسید که در روزهای آینده با آغاز اجرایی شدن توافق نهایی هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، ایران از میلیاردها دلار پول بلوکه‌شده خود بهره‌مند می‌شود؛ اردن در این باره چه فکر می‌کند؟

در پاسخ به این پرسش، ملک عبدالله گفت که «این امر برای تمامی منطقه نگران‌کننده است...اما این به توافق هسته‌ای و عملکرد ایران در بخش‌های دیگر نیز ارتباط دارد».

پادشاه اردن در پاسخ به این پرسش که «آیا اردن به ایران اعتماد دارد؟» گفت که کشورش با جمهوری اسلامی ایران رابطه دارد، اما در عین حال افزود: «ما شاهد دخالت‌های ایران در سرزمین‌هایی فراتر از مرزهایش هستیم.»

پادشاه اردن گفت: «ایران در یمن و آفریقا مداخله دارد و مشخصا در امور عراق، سوریه، لبنان و افغانستان دخالت می‌کند.»

اردن که با عربستان مناسبات نزدیکی دارد، برخلاف شماری از کشورهای عربی، در بحران اخیر که میان عربستان و ایران پیش آمده است، تنها به احضار مجتبی فردوسی‌پور، سفیر ایران در امان، اکتفا کرده و مناسبات کامل دیپلماتیک خود با ایران را حفظ کرد.

انتقاد پادشاه اردن در حالی است که سفر سال گذشته ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن، به ایران و دیدار او با همتای ایرانی‌اش و با حسن روحانی، رئیس جمهور، نقطه‌عطفی در بهبود مناسبات امان و تهران تلقی شده بود.

اردن برخلاف برخی از کشورهای منطقه اصراری نیز به کنار گذاشتن بشار اسد از رهبری سوریه ندارد.

پادشاه اردن که کشورش به طرز چشمگیری از بحران‌های پنج سال اخیر خاورمیانه دور مانده در مصاحبه با سی‌ان‌ان این را نیز گفت که «به آسانی می‌توان داعش را شکست داد؛ تنها جدیت و برنامه‌ریزی می‌خواهد».

سوزاندن یک خلبان ارتش اردن در قفس به دست داعش در سال گذشته یکی از لکه‌های سیاه در کارنامه گروه حکومت اسلامی در عراق و سوریه بود که جهان را تکان داد و عزم اردن را برای مبارزه با داعش راسخ کرد.

در همین حال، بیش از یک میلیون و ششصد هزار پناهجوی سوری توان ضعیف اقتصادی اردن را به تحلیل برده‌اند و این کشور خواهان دریافت کمک بیشتر از سوی سازمان ملل متحد و نهادهای جهانی است.

ملک عبدالله در اقامت روزهای گذشته خود در واشینگتن دیدارهای جداگانه‌ای با جان کری و اشتون کارتر، وزرای خارجه و دفاع آمریکا، داشت و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، را نیز ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG