لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۳۴

جنازه هفت پاکستانی کشته‌شده در جنگ داخلی سوریه در قم دفن شد


همزمان با تشییع جنازه هفت تبعه پاکستانی کشته شده در سوریه، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از بررسی طرحی در این کمیسیون برای «اعطای تابعیت به رزمندگان و ایثارگران غیرایرانی» خبر داد.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، گفته است که این طرح «ارتباط مستقیمی» با «حضور نیروهای پناهنده افغان در حرمین شریفین» ندارد، اما در عین حال افزوده است که «این ‌قبیل موضوع‌ ها دست به دست هم می‌دهد».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، جنازه‌ هفت نفر از نیروهای پاکستانی که در جنگ داخلی سوریه کشته شده‌اند، روز پنج‌شنبه، ۲۰ فروردین، در شهر قم تشییع و به خاک سپرده شد.

این خبرگزاری از طاهر حسین، جمیل حسین، جاوید حسین، باقر حسین، سید رضی شاه، قادر علی و قابل حسین به عنوان اعضای «گردان زینبیون» پاکستان نام برده است که به گفته این خبرگزاری در «نبرد با تکفیری‌ها در جبهه سوریه» کشته شده‌اند.

در همین حال خبرگزاری ابنا از یکی از این کشته‌شدگان به نام «جمیل حسین» با لقب «چمچه مار» نام برده و نوشته است که او پیش از این در منطقه «پاراچنار» پاکستان با نیروهای طالبان می‌‌جنگیده است.

تشییع جنازه این اتباع پاکستان در شهر قم در حالی است که در اسفندماه سال ۹۳ نیز جنازه ده نفر از نیروهای افغانِ کشته شده در جنگ داخلی سوریه، در شهرهای مشهد و قم تشییع و به خاک سپرده شد.

در همین حال حسین نقوی‌ حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، از طرح تعدادی از نمایندگان مجلس با عنوان «طرح اصلاح ماده ٩٨٠ قانون مدنی» با هدف «اعطای تابعیت به رزمندگان و ایثارگران غیرایرانی» خبر داده است.

به گفته آقای نقوی حسینی، این طرح در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران بررسی شده است.

به گزارش روزنامه شرق، آقای نقوی‌ حسینی در پاسخ به سوالی گفت که این طرح «ارتباط مستقیمی» با «حضور نیروهای پناهنده افغان در مبارزه با تروریست‌ها در حرمین شریفین» ندارد.

وی در عین حال اضافه کرد: «ولی این ‌قبیل موضوع‌ها دست به دست هم می‌دهد، چرا که ما دارای اعتقاد مشترک هستیم و به حراست از این‌ اعتقاد‌ها باور داریم، به‌ هر حال گروهی سلامتی خودش را هدیه می‌کند.»

بر اساس ماده ۹۸۰ قانون مدنی ایران، «افرادی که به امور عام‌المنفعه ایران خدمت یا مساعدت شایانی کرده باشند و اشخاصی که دارای عیال ایرانی هستند و از او اولاد دارند یا دارای مقام‌های عالی علمی و متخصص در امور عام‌المنفعه‌ اند و تقاضای ورود به تابعیت دولت جمهوری‌اسلامی‌ ایران را دارند، در صورتی که دولت ورود آنها را به تابعیت دولت جمهوری‌ اسلامی‌ ایران صلاح بداند، بدون رعایت شرط اقامت ممکن است با تصویب هیئت‌ وزیران به تابعیت ایران قبول شوند».

این طرح نمایندگان مجلس در حالی است کهپیش از این روزنامه «وال استریت جورنال» خبر داده بود که ایران با «پرداخت مبلغ پانصد دلار در ماه و دادن مجوز اقامت در ایران به هزاران پناهنده افغان» آنان را برای جنگ در سوریه در حمایت از حکومت بشار اسد «استخدام» می‌کند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۹۳، اما این گزارش را رد کرده بود.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG