لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۴

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه اعلام کرد که جمهوری اسلامی «هیچ پیش‌شرطی» را در گسترش روابط با آلمان نخواهد پذیرفت.

به گزارش روز جمعه، نهم مهر، ایرنا٬ بهرام قاسمی از مقام‌های آلمان خواست تا در اظهار‌نظر‌های خود در رابطه با ایران «دقت و توجه بیشتری» داشته باشند.

آقای قاسمی اظهار‌نظر مقام‌های آلمانی در خصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را نیز «نامربوط» خوانده و گفت که تهران «به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد.»

این اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به انتشار گفت‌و‌گویی از زیگما گابریل٬ معاون صدراعظم آلمان در مجله «اشپیگل» درباره ایران بیان شده است.

آقای گابریل در این گفت‌و‌گو که در آستانه سفر وی به ایران منتشر شده٬ گفت که در این دیدار٬ نگرانی‌های برلین درباره نقش تهران در جنگ سوریه و کارنامه حقوق بشر در جمهوری اسلامی را به اطلاعات مقام‌های این کشور خواهد رساند.

وی افزود: «ایران تنها هنگامی می‌تواند روابطی عادی و دوستانه با آلمان داشته باشد که وجود اسرائیل را به رسمیت بشناسد.»

گابریل همچنین اضافه کرد که «احساس خشم و ناراحتی مردم آلمان از جبهه‌های متحد حکومت بشار اسد در سوریه» را به اطلاع مقام‌های جمهوری اسلامی خواهد رساند.

وی در عین حال گفته «ما نمی‌توانیم با کشورهایی که درگیر چنین جنگ وحشیانه‌ای هستند رابطه‌ای عادی و نرمال داشته باشیم.»

سفر زیگمار گابریل به ایران قرار است از روز یک‌شنبه هفته جاری آغاز شود و دو روز ادامه داشته باشد. این دومین سفر وی به ایران در ۱۶ ماه اخیر است.

آقای گابریل تیرماه سال ۱۳۹۴ نیز در صدر هیاتی تجاری به ایران سفر کرده و طی سخنانی از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌ بوداگر مایل به گسترش روابط اقتصادی درازمدت با آلمان و اروپا هستند، مناسبات خود را با اسرائیل بهبود ببخشند.

مرضیه افخم، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران در آن زمان هم در واکنش به اظهارات گابریل گفته بود جمهوری اسلامی نسبت به برخی مسائل منطقه خاورمیانه «دیدگاه‌هایی کاملاً متفاوت از سیاست‌های آلمان دارد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG