لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۳۹

دستور روحانی در مورد اردوهای دانشجویی مختلط به دنبال انتقاد خامنه‌ای


پس از انتقاد چندباره رهبر جمهوری اسلامی از برگزاری اردوی مختلط برای دانشجوهای دختر و پسر، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد که حسن روحانی، رئیس جمهور، دستور داده تا «گزارش مستندی» در این باره تهیه شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورا، روز چهارشنبه، ۲۷ آبان، گفت: «در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی رئیس جمهور ماموریت دادند که گزارش مستندی در این زمینه از مواردی که اتفاق افتاده است آماده شود و تذکر رهبر انقلاب پیگیری شود تا حتما جلوی این موارد گرفته شود.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، ۲۰ آبان، در این باره گفته بود: «کار فرهنگی را در دانشگاه بعضی با کنسرت و اردوی مختلط اشتباه گرفته‌اند؛ غربی‌ها چه بهره‌ای بردند از اختلاط؟ اسلام انسان را شناخته که حکم حجاب و عدم اختلاط را داده است.»

وی پيش از آن نيز در چند ديدار خصوصی با مقامات دولت از لزوم جدا کردن دختران و پسران دانشجو در ايران صحبت کرده بود.

از جمله در ويدئويی که از صحبت‌های او در جمع هيئت دولت محمد خاتمی در اينترنت منتشر شد، او تشرزنان می‌گويد: «اسلامی شدن دانشگاه‌ها اين است؟ يک اردوی مختلط. من خيلی تعجب کردم. اردوی مختلط دانشجويی؟ دختر و پسر در اردوی مختلط؟ خب، نفس اردوی مختلط بد است. بسيار کار بی‌قاعده.»

چهار روز پس از اظهار نظر اخیر رهبر جمهوری اسلامی، محمد فرهادی، وزیر علوم، اعلام کرد که بخشنامه‌ای درباره عدم برگزاری اردوهای مختلط به دانشگاه‌ها ارسال شده است.

آقای فرهادی در عین حال برگزاری اردوی مختلط توسط دانشگاه‌ها را تکذیب کرد.

وی تاکید کرد: «بارها هم به مسئولان دانشگاه توصیه کردیم اردوی مختلط نداشته باشند. ما اردوی مختلط نداشتیم و نخواهیم داشت.»

در همین زمینه حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، نیز روز دوشنبه، ۲۵ آبان، گفت که برگزاری اردوی مختلط در برنامه‌های این دانشگاه «جایی نداشته و ندارد».

اصرار از سوی رهبر جمهوری اسلامی و انکار از طرف مسئولان دانشگاهی در حالی است که در سال‌های گذشته برخی از تشکل‌های دانشجویی و وب‌سایت‌های خبری اصولگرا به برگزاری اردوی مختلط در دانشگاه‌ها اعتراض کرده‌اند.

در همین حال ضیا هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم، روز سه‌شنبه، ۱۳ مرداد، گفته بود که برگزاری اردوی مختلط «غیرقانونی» است.

در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، برخی از برنامه‌ها برای تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها آغاز شد.

کامران دانشجو، وزير علوم دولت دهم، نیز در سال ۸۹ اعلام کرده بود که هيچ دانشگاهی حق برگزاری اردوی مختلط دانشجويی را ندارد.

در همان سال وب‌سايت کلمه، نزديک به ميرحسين موسوی، گزارش داد که دست‌کم ۵۰ دانشجوی دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت تهران به دلیل شرکت در اردوی مختلط به يک ترم محروميت از تحصيل محکوم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG