لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۱

نهاد ریاست جمهوری: از گمانه‌زنی درباره کابینه دوازدهم خودداری کنید


در پی انتشار اخبار و گزارش‌های متعدد از ترکیب دولت جدید حسن روحانی، نهاد ریاست جمهوری روز شنبه در اطلاعیه‌ای از رسانه‌های کشور خواست «از هر گونه گمانه‌زنی» درباره ترکیب این کابینه خودداری کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از اطلاعیه نهاد ریاست جمهوری که روز شنبه، هفتم مردادماه، منتشر شد اخبار و گزارش‌ها از ترکیب دولت جدید را «مطالب غیرموثق» خواند.

موضوع ترکیب دولت جدید حسن روحانی یک ماهی است که در رسانه‌ها بسیار بررسی شده و در کنار آن افراد و گروه‌ها و سازمان‌های مختلف در راستای اهداف و خواسته‌های خود خواهان جذب یا برکناری این یا آن وزیر شده‌اند.

در این میان اخیراً چند نماینده مجلس نیز با استناد به «شنیده‌ها» اعلام کردند که حسن روحانی قصد دارد در مورد تمام اعضای کابینه خود با رهبر «هماهنگی کند».

از جمله محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در توئیتر خود نوشت که «طبق سنت رایج» رؤسای جمهوری دو سه وزیر را با رهبر جمهوری اسلامی «هماهنگ می‌کردند»، ولی حسن روحانی می‌گوید من همه اعضای کابینه را با او «هماهنگ می‌کنم».

این موضوع آن قدر حائز اهمیت شناخته شد که رهبر جمهوری اسلامی هم به آن واکشن نشان دهد.

دفتر نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه، ششم مردادماه، در یادداشتی بیانیه‌گونه مداخله آیت‌الله خامنه‌ای در انتخاب وزیران دولت را «معطوف به کارآمدی» وزیران و در ادامه «رویکرد حمایتی» او از دولت‌ها دانست.

در این یادداشت که در وب‌سایت رسمی دفتر نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد، با رد این «ادعا که تک‌تک اعضای کابینه با نظر رهبر انتخاب می‌شوند»، گزارش‌ها در این باره به عنوان «شایعات و القائات اخیر» توصیف شده بود.

حال دفتر معاون کل نهاد ریاست جمهوری در اطلاعیه رسمی خود از تمامی فعالان در حوزه رسانه و خبررسانی خواسته است که «با درک شرایط موجود» درباره ترکیب دولت جدید «گمانه‌زنی» نکنند.

دفتر معاون ریاست جمهوری منظور خود از «شرایط موجود» را به روشنی توضیح نداده است.

این اطلاعیه همچنین به «شائبه ساماندهی» انتشار «اخبار بدون هویت و فاقد استناد» اشاره می‌کند و می‌گوید که در روزهای اخیر این گونه اخبار در شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که حسن روحانی در پی آن است تا «کابینه‌ای هم‌سو با اهداف اعلامی و برآمده از اراده مردم» تشکیل دهد که بتواند «اهداف عالی دولت و نظام» را تامین کند.

مراسم تحلیف حسن روحانی روز چهارده مرداد، یک هفته دیگر، برگزار می‌شود.

آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری با کسب بیش از ۲۳ میلیون رای برای بار دوم به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG