لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۰

وب‌سایت دراویش: بازداشت و ضرب و شتم دراویش در اطراف دادستانی تهران


دراویش گنابادی زندانی

وب‌سایت مجذوبان نور، وب‌سایت خبری درویش‌های گنابادی ایران، از بازداشت «۴۳۰» درویش گنابادی در خیابان‌های اطراف دادستانی تهران و «ضرب و شتم» تعدادی از زنان درویش به دست نیروهای امنیتی خبر می‌دهد.

گفت‌وگوی یکی از دراویش حاضر در تجمع روز شنبه با رضا ولی‌زاده از رادیوفردا
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
لینک مستقیم

پیش از این دو هزار درویش گنابادی اعلام کرده بودند که برای پیگیری وضعیت ۹ درویش زندانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند روز شنبه، ۲۹ شهریور، در مقابل دادستانی تهران تجمع می‌کنند.

به گزارش وب‌سایت مجذوبان نور، نیروهای امنیتی با استقرار تجهیزات ضدشورش و بازداشت «۴۳۰» درویش گنابادی در خیابان‌های منتهی به دادستانی تهران مانع این تجمع شده‌اند.

عکس از صفحه فیس‌بوک وب‌سایت مجذوبان نور
عکس از صفحه فیس‌بوک وب‌سایت مجذوبان نور

بر اساس این گزارش، دستگیرشدگان به صورت پراکنده به کلانتری‌های ۱۱۳ بازار و ۱۰۷ فلسطین، ۱۲۴ قلهک، ۱۵۹ بی‌سیم (شوش)، ۱۳۰ نازی‌آباد، ۱۰۹ بهارستان و کلانتری افسریه منتقل شده‌اند.

در گزارش این وب‌سایت همچنین آمده است که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به تعدادی از زنان درویش در خیابان بهشت تهران حمله کرده و تعدادی از آنان در کوچه معراج آن خیابان که محل حسینیه دراویش گنابادی است طعمه «ضربات پیاپی مشت و لگد و باتوم» شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی همچنین خانواده‌های ۹ درویش زندانی در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز که در این کوچه حضور داشتند را به همراه تعدادی از زنان درویش در «۹ ون نظامی محبوس» کرده‌اند.

خانواده‌های این زندانیان که اینک در بیستمین روز از اعتصاب غذای نامحدود هستند، در روزهای گذشته اعلام کرده بودند برای گرفتن مجوز آخرین ملاقات با این زندانیان مقابل دادستانی تهران حضور خواهند یافت.

عکس از صفحه فیس‌بوک وب‌سایت مجذوبان نور
عکس از صفحه فیس‌بوک وب‌سایت مجذوبان نور

پس از اعلام خانواده‌های دراویش زندانی، جمعی دو هزار نفره از دراویش گنابادی در قالب کمپینی به نام «کوچ از ایران به زندان اوین» از تجمع سکوت با دست‌ها و چشم‌های بسته در مقابل دادستانی تهران برای «احقاق حقوق این زندانیان» خبر داده بودند.

پیش از این دراویش گنابادی محبوس در زندان‌های اوین تهران و نظام شیراز که از روز ۹ شهریور در اعتصاب غذا به سر می‌برند با تاکید بر ادامه اعتصاب خود متن کوتاهی به عنوان «وصیت‌نامه» را منتشر کرده‌اند.

حمیدرضا مرادی‌ سروستانی، افشین کرم‌پور، فرشید یداللهی، رضا انتصاری، امیراسلامی، امید بهروزی، مصطفا دانشجو، مصطفا عبدی و کسری نوری امضاکنندگان این وصیت‌نامه هستند که از روز ۹ شهریور در اعتصاب غذا به‌ سر می‌برند.

دراویش گنابادی روز شنبه، ۱۷ اسفند ۹۲، نیز برای پی‌گیری وضعیت دراویش زندانی در مقابل دادستانی تهران تجمع کرده بودند که بر اساس گزارش‌ها بیش از ۵۰۰ نفر از آنها بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفتند.

در حال حاضر تعدادی از دراویش ایران در زندان به سر می برند.

بر اساس گزارش‌ها، «اذيت و آزار، سرکوب، دستگيری و بازداشت درويشان» سلسله نعمت‌اللهی گنابادی هشت سال است در ايران شدت گرفته است.

پایگاه خبری دراویش گنابادی روز سه‌شنبه، ششم خردادماه، خبر داده بود که ۳۵ تن از درویش‌های ساکن استان فارس به مجموع ۸۵ سال حبس تعزیری و پرداخت دیه محکوم شده‌اند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG