لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۳۶

اظهار بی‌خبری دولت از سفر هیئت سیاسی طالبان به ایران


مراسم افتتاح دفتر سیاسی طالبان در دوحه،‌ قطر

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خبر داد که هیئت سیاسی طالبان افغانستان در قطر به رهبری «طیب آغا»، مسئول دفتر سیاسی این گروه، از روز دوشنبه، ۲۸ اردیبهشت، به تهران سفر کرده است.

این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، از این امر اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید که این خبر «با عقل جور درنمی‌آید».

در همین حال به گفته خبرگزاری تسنیم، اعضای این هیئت با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل منطقه‌ای به‌ویژه «مسائل جهان اسلام» و همچنین مسائل مربوط به مهاجران افغان در ایران گفت‌‌و‌گو کرده‌اند.

پیش از این نیز هیئت‌های سیاسی طالبان افغانستان دو بار برای دیدار با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی و همچنین شرکت در کنفرانس بین‌المللی بیداری اسلامی به ایران سفر کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در بهار سال ۹۲ هیئتی به سرپرستی رئیس دفترِ سیاسی طالبان افغانستان به مدت سه روز به تهران سفر کرده بود.

سفارت ایران در کابل سفر این هیئت را تکذیب کرد، اما طالبان افغانستان ضمن تائید این گزارش‌ها اعلام کرد که هیئت دیگری از این گروه، به دعوت رسمی ایران، در کنفرانس «علما و بیداری اسلامی» در تهران شرکت کرده است.

در سال ۹۲ گروه طالبان نمایندگی سیاسی خود را در دوحه، پایتخت قطر، باز کرد که نصب لوحه «امارات اسلامی افغانستان» و برافراشتن پرچم گروه طالبان بر فراز این دفتر اعتراض شدید دولت افغانستان را به دنبال داشت.

در اردیبهشت‌ماه اما مقام‌های دولت افغانستان با گشایش دفترسیاسی برای گروه طالبان توافق کردند.

پیش از آن نیز گزارش‌هایی از همکاری ایران و گروه طالبان منتشر شده، اما ایران این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.

از جمله روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا در سال ۹۱ از صدور مجوز تاسیس دفتر گروه طالبان در زاهدان خبر داده و همچنین با اشاره به «شنود مکالمات»‌اعضای سپاه قدس ایران نوشته بود که در گفت‌وگوهای اعضای این واحد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حرف از «ارسال موشک‌های زمین ‌به ‌هوا به افغانستان» برای طالبان بوده است.

وزارت خارجه ایران اماروز دوشنبه، ۱۶ مردادماه ۹۱، ضمن تکذیب این گزارش اعلام کرد که تنها دولت افغانستان را به رسمیت می‌شناسد.

ایران در زمان حکومت طالبان بر بخش‌هایی از افغانستان این گروه را به رسمیت نشناخت و در همین حال در ۱۷ مرداد سال ۷۷ شبه‌نظامیان مسلح طالبان به کنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان حمله کردند.

در این حمله تعدادی از دیپلمات‌ها و کارکنان کنسولگری و محمود صارمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG