لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۳۸

افغانستان: ۷۶۰ هزار پناهنده افغان در خطر اخراج از ایران هستند


بازگشت گروهی از مهاجرین افغان از ایران

مقامات افغانستان می‌گویند که ویزای اقامت حدود ۷۶۰ هزار پناهنده افغانی در ایران رو به اتمام است و بیم آن می‌رود که ایران آنها را اخراج کند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۲ آذر به نقل از یکی از سخنگویان دولت افغانستان نوشت که کابل قصد دارد هیاتی را روانه تهران کند تا در این باره با مسئولان ایرانی مذاکره کند.

به گفته جاوید فیصل، سخنگوی والی قندهار، «این هیات از دولت ایران خواهد خواست که ویزای موقت این پناهندگان را دست‌کم برای یک سال تمدید کند».

آخرین آماری که مقامات ایران از مهاجرین افغان در ایران ارائه کرده‌اند رقم سه میلیون تن است که صدها هزار تن از آنان با مشکل اقامت در ایران مواجه هستند.

اوایل تابستان امسال خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، عنوان کرد که ویزای آن دسته از مهاجران افغان که پرونده‌ای برای پناهندگی ندارند، شش ماه دیگر تمدید می‌شود.

اکنون نیز جاوید فیصل تاکید می‌کند مدت ویزای این مهاجران افغان که تعدادشان حدود ۷۶۰ هزار تن است تا ۲۰ روز دیگر به پایان می‌رسد.

پیش از این سازمان ملل متحد اعلام کرده بود تعداد مهاجران افغان که در ایران پرونده پناهندگی دارند، حدود یک میلیون نفر است که بیشتر آنها قبل از ورود آمریکا به افغانستان و فروپاشی حکومت طالبان وارد خاک ایران شده‌اند.

به گفته آژانس پناهندگی سازمان ملل متحد، افغان‌ها پس از سقوط طالبان دشواری‌های بیشتری برای ورود به ایران و دریافت مدارک لازم به منظور ثبت تقاضای پناهندگی خود داشته‌اند.

ایران در این مدت به دفعات گروه‌های بزرگی از مهاجران افغان را به افغانستان بازگردانده و در این باره ضرب الاجل تعیین کرده است.

مقامات افغانستان رایزنی‌های متعددی با مقامات جمهوری اسلامی برای کاهش موج اخراج مهاجران افغان از ایران داشته‌اند و از جمله سال گذشته به دنبال تعیین ضرب‌الاجل برای خروج مهاجران غیرقانونی افغان از ایران و تهدید به جریمه سنگین آنها، سفیر افغانستان در تهران خواستار تمدید ویزای آنها شد.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG