لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۱

افزایش چشمگیر در واردات نفت و گاز ترکیه از ایران


آمارهای رسمی جدید ترکیه حاکی است که این کشور طی سه ماهه اول سال واردات نفت و گاز از ایران را به شکلی چشمگیر افزایش داده است.

اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه، وابسته به وزارت انرژی و منابع طبیعی، در تازه ترین گزارش خود می‌گوید که واردات نفت خام از ایران طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ بیش از دو برابر افزایش یافته و خرید گاز نیز ده درصد رشد داشته است.

بر اساس آمارهای این نهاد انرژی ترکیه، ایران در این دوره زمانی روزانه بیش از ۲۱۱ هزار بشکه نفت خام به ترکیه صادر کرده است، در حالی که این رقم در سه ماهه اول سال گذشته تنها ۱۰۴ هزار بشکه بود.

ترکیه از نیمه دوم سال گذشته واردات نفت از ایران را به شدت افزایش داد.

این کشور قبل از تحریم‌ها روزانه حدود ۱۸۰ هزار بشکه نفت از ایران می خرید، اما بعد از تحریم‌ها این رقم را به ۱۰۵ هزار بشکه کاهش داد و در سال گذشته به طور متوسط به ۱۳۵ هزار بشکه در روز رساند.

ترکیه همچنین تنها مشتری گازی ایران است که سال گذشته ۷.۷ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرد.

این کشور در سه ماهه اول سال جاری واردات گاز ایران را ده درصد افزایش داده و به حدود ۲۷ میلیون متر مکعب در روز (مجموعا ۲.۴۱۷ میلیارد متر مکعب) رساند.

البته ترکیه از ابتدای سال جاری به دلیل واردات گاز از ایران پول پرداخت نمی کند، چرا که این کشور در دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به خاطر گران فروشی گاز از طرف جمهوری اسلامی شکایت کرده بود و رای دیوان دادرسی بین المللی به نفع ترکیه صادر شد.

بنا بر این رای، ایران باید ۱.۹ میلیارد دلار پول اضافی را که بابت صادرات گاز به ترکیه در سال‌های گذشته گرفته بود، پس بدهد و قیمت گاز را نیز بیش از ۱۳ درصد کاهش دهد.

اخیرا ایران اعلام کرد که ترکیه این پول را یکجا می خواست، اما بعد از مذاکرات، متقاعد شد که تدریجا و با عدم پرداخت پول گاز وارداتی این مبلغ جبران شود.

آمارهای اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه حاکی است که ترکیه در ماه مارس نیز واردات برقی از ایران نداشته است. یک سال تمام است که ترکیه واردات برق از ایران را متوقف کرده است.

ترکیه قبلا بیشتر از ۲۲ درصد برق صادراتی ایران را دریافت می کرد. برای نمونه در سال ۹۳ ترکیه دو میلیارد کیلووات ساعت برق از ایران وارد کرده بود که ۳ درصد بیشتر از سال قبل آن بود، اما در سال ۹۴ واردات برق از ایران را ۳ درصد کاهش داده بود. طی سال گذشته خورشیدی ترکیه تقریبا هیچ برقی از ایران وارد نکرده است و کماکان وارد نمی کند.

ایران قبلا اعلام کرده بود که شرکت‌های ترک ۲۰۰ میلیون دلار از بابت واردات برق به ایران بدهکارند و به این خاطر فروش برق به ترکیه متوقف شده است.

گمرک ترکیه نیز روز سه‌شنبه هفته جاری آمارهای چهار ماهه تجارت خارجی را منتشر کرد که نشان می‌دهد کل واردات (نفتی و غیرنفتی) این کشور از ایران بیش از ۶۷ درصد افزایش یافته، اما صادرات به ایران ۲۶.۵ درصد کاهش نشان می دهد. ترکیه در چهار ماه اول ۲۰۱۷ یک میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده و ۲.۵ میلیارد دلار واردات از ایران داشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG