لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۱۱

پافشاری استرالیا بر قانون مهاجرت ساعاتی پس از خودسوزی مهاجر ایرانی


یک کمپ پناهندگان در مانوس

تنها ساعاتی پس از خودسوزی ایرانی ۲۳ ساله در پاپوآ گینه نو و حکم دادگاه این کشور مبنی بر غیرقانونی بودن کمپ‌های پناهندگان، وزیر مهاجرت استرالیا تاکید کرد که کشورش هیچ یک از پناهندگان را به خاکش راه نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاه عالی در پاپوآ گینه نو روز سه‌شنبه، هفتم اردیبهشت، حکم داد که کمپ‌های پناهندگان استرالیا در خاک این کشور نقض قانون اساسی گینه نو است و باید بلافاصله تعطیل شود.

اما پیتر داتن، وزیر مهاجرت استرالیا، روز چهارشنبه در واکنش به این حکم اعلام کرد که دولت استرالیا با این حال خط‌مشی خود را تغییر نداده و هیچ پناهنده‌ای را به خاک خود راه نخواهد داد.

به این ترتیب سرنوشت حدود ۸۰۰ پناهنده‌ای که با قایق خود را به استرالیا رسانده و اکنون در جزایر پاپوآ به سر می‌برند و بیشتر آنها ایرانی و افغان هستند در ابهام قرار می‌گیرد.

طبق قوانین مهاجرت در استرالیا، هر کس که غیرقانونی و با قایق خود را برای درخواست پناهندگی به این کشور برساند به اردوگاهی در جزایر نائورو و مانوس در پاپوآ گینه نو فرستاده خواهد شد.

طبق این قوانین، این مهاجران غیرقانونی هرگز برای اسکان در خاک استرالیا مجاز تلقی نخواهند شد، سیاستی که به گفته آقای داتن «تحت هیچ شرایطی» قرار نیست دچار تغییر شود.

به گفته وزیر مهاجرت استرالیا، مهاجران مانوس «می‌توانند به خانه برگردند یا به کشور دیگری بروند که حاضر به پذیرش آنهاست».

اما پافشاری وزیر مهاجرت این کشور در حالی است که خودکشی و خودآزاری در میان مهاجرانی که در نائورو و مانوس نگهداری می‌شوند به گزارش عده‌ای از رسانه‌ها از جمله روزنامه بریتانیایی گاردین رو به افزایش بوده است.

در همین زمینه روز چهارشنبه یک مهاجر ایرانی ۲۳ ساله به نام «امید» که گفته می‌شود متاهل هم بوده در جزیره نائورو و در خلال بازدید مقامات سازمان ملل از این جزیره دست به خودسوزی زد.

این رخداد را وزیر مهاجرت استرالیا نیز تایید کرده و خبر داده است که حال این مهاجر ایرانی بسیار وخیم است و قرار است برای مداوا به استرالیا فرستاده شود.

با این حال پیتر داتن در مورد این مهاجر هم تاکید کرده است که در صورت زنده ماندن و بهبودی او دولت استرالیا بلافاصله او را به نائورو باز خواهد گرداند.

او در این باره گفت: «اگر کسی فکر می‌کند که آسیب رساندن به خود یا عضوی از خانواده‌اش باعث می‌شود که این افراد به استرالیا فرستاده شوند و اقامت دائم بگیرند، باید بگویم که چنین نیست.»

آن طور که خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد، در همین روز چهارشنبه چهار مهاجر دیگر نیز در نائورو دست به خودکشی زده‌اند.

سیاست سخت‌گیرانه استرالیا تاکنون چه در خاک این کشور و چه در عرصه بین‌الملل منتقدان بسیار داشته و حتی سازمان ملل نیز به جمع این منتقدان پیوسته است.

گروه‌های حقوق بشری مدت‌هاست که از شرایط نگهداری و زندگی مهاجران در کمپ‌های نائورو و مانوس نیز به‌شدت انتقاد می‌کنند.

با این حال کانبرا همواره از خط‌مشی خود دفاع کرده و از جمله گفته است که همین سیاست سخت‌گیرانه از مرگ عده بسیاری در دریا پیشگیری کرده و بر امنیت مرزهای این کشور افزوده است.

XS
SM
MD
LG