لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۱۱

روحانی بانفوذ در عراق خواستار برچیدن نیروهای تحت حمایت ایران شد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی (راست) و مقتدی صدر (نفر وسط)

مقتدی الصدر، روحانی شیعه و متنفذ عراقی، روز جمعه، ۱۳ مردادماه، از دولت عراق خواست نیروهای مسلح موسوم به حشدالشعبی (بسیج مردمی) را برچیند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای صدر در گفت‌وگو با هزاران حامی خود در بغداد و پس از دیدار هفته گذشته‌اش از عربستان سعودی، رقیب جمهوری اسلامی در منطقه، این درخواست را مطرح کرد.

حشدالشعبی یا همان «نیروهای داوطلب و مردمی» که عمدتاً از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت تهران تشکیل می‌شود در آذرماه سال ۹۵ توسط مجلس عراق به عنوان نیروی ذخیره برای ارتش و پلیس این کشور به رسمیت شناخته شد.

این نیروها در بازپس‌گیری شهر مهم و استراتژیک موصل در عراق در تیرماه گذشته، یعنی نخستین شهری که به تصرف گروه حکومت اسلامی درآمد، نقشی حائز اهمیت داشتند.

به گفته یک فرمانده ارشد در سپاه پاسداران ایران، حشدالشعبی در عراق تحت نظر مربیان سپاه ایران آموزش دیده و می‌بینند.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، نیز در اواخر تیرماه سال جاری صراحتاً اعلام کرد که «فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسلیحات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد، زیرا جمهوری اسلامی مانند دیگران نبود که پول ملت عراق را بگیرد و در موقع اضطرار به آنها سلاح ندهد».

حال مقتدی‌الصدر، روحانی بانفوذ شیعه، خواستار برچیدن این نیروهای شبه نظامی شده است که بنا بر تخمین‌ها شامل حدود ۱۲۲ هزار نفر است.

آقای صدر روز جمعه در سخنرانی خود خطاب به حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، از او خواست که تمامی اسلحه و مهمات که در اختیار حشدالشعبی است ضبط شده، این گروه کلا برچیده شود و از این میان تنها نیروهای منضبط و تعلیم‌دیده جذب ارتش عراق شوند.

مقتدی‌الصدر خود در زمانی رهبر یکی از همین گروه‌های شبه‌نظامی بود که به گفته خودشان علیه اشغال عراق به دست آمریکا مبارزه می‌کردند، اما او چندی است که در قامت یک سیاستمدار ظاهر شده و از جمله چند بار تظاهراتی را در اعتراض به فساد در دولت عراق سامان داده است.

اما آقای صدر تنها چند روز پس از آن درخواست خود را مطرح می‌کند که روز یک‌شنبه هفته گذشته خبرگزاری‌ها از اولین سفر او به عربستان سعودی در یازده سال گذشته خبر دادند، سفری که هم ریاض و هم دفتر مقتدی صدر نتیجه‌اش را مطلوب توصیف کردند.

دفتر آقای صدر اعلام کرده است که این سفر در پاسخ به «دعوتی رسمی» از سوی ریاض انجام شد.

این در حالی است که روابط عربستان سعودی با جمهوری اسلامی پس از حمله به سفارت این کشور در تهران دائماً با تنش و تندی توام بوده و دو کشور به طور مداوم یکدیگر را به مداخله در امور هم متهم کرده‌اند.

مقتدی صدر در فروردین ماه امسال نیز درخواستی مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت مطرح کرده بود؛ بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از متحدان ایران در منطقه است.

XS
SM
MD
LG