لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۰

بازداشت ۳۰ عضو حماس پیش از «عملیات تروریستی گسترده در اسرائیل»


شباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، از بازداشت یک گروه ۳۰ نفره از اعضای حماس خبر داد که، به گفته این سازمان، برای انجام عملیات تروریستی گسترده در اسرائیل ماموریت داشتند.

شباک روز پنج‌شنبه، ششم آذر، اعلام کرد که اعضای این باند از جمله قصد داشته‌اند استادیوم ورزشی «تدی» در اورشلیم را در یکی از مسابقات پرطرفدار منفجر کنند.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل از برنامه‌ریزی این باند برای انفجار و ترور در شبکه تراموای شهر اورشلیم و ربودن اسرائیلی‌ها، به‌ویژه ساکنان شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری، خبر داده است.

شباک عکس و اسامی هشت تن از این باند ۳۰ نفره را که مامور انفجار در استادیوم اورشلیم شده‌اند منتشر کرده و می‌گوید، مقادیری اسلحه نیز از محل اختفای آنان به دست آورده است.

به گفته سازمان امنیت داخلی اسرائیل، باند حماس از سوی صلاح‌الدین العروری، نماینده حماس در استانبول ترکیه، ماموریت‌های تروریستی گرفتند.

به گفته شباک، این فلسطینی‌ها که اکثرا دانشجویان فلسطینی الاصل ساکن در کشورهای عرب مانند اردن و کویت هستند دوره‌های آموزش خرابکاری را در کشورهای خارجی گذرانده‌اند.

شباک مدعی است که این افراد در بازجویی ها به وجود برنامه های تروریستی «اعتراف» کرده اند.

ژنرال موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، در روزهای گذشته گفته بود، دفتر حماس در استانبول به کانون اصلی برنامه ریزی عملیات تروریستی علیه اسرائیل مبدل شده است.

در حالی که اسرائیل می گوید، با رفتن سران حماس از سوریه، در سالهای اخیر ترکیه به کشوری برای برنامه ریزی تروریستی علیه اسرائیل مبدل شده، ترکیه این اتهام را رد کرد.

روزنامه یدیعوت آخرونوت روز جمعه، هفتم آذر، به نقل از «یک دیپلمات ارشد ترکیه» نوشت این کشور اجازه نداده است، استانبول به مقر فرماندهی حماس مبدل شود.

در همین حال، دادگاهی در اسرائیل روز پنج‌شنبه، ششم آذر، علیه سه فلسطینی به اتهام تلاش برای سوء قصد به جان آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، کیفرخواست صادر کرد.

در متن کیفرخواست آمده است، این سه فلسطینی برای اجرای ماموریت خود، به گردآوری اطلاعات در مورد حرکت خودروی حامل لیبرمن پرداختند.

کیفرخواست دادگاه اسرائیل می گوید، رهبر این باند حماس به نام «ابراهیم سلیم محمود زیر» از دهکده «حرمله» در کرانه باختری، برای تهیه موشک های آرپی‌جی جهت شلیک به سوی خودروی وزیر خارجه اسرائیل تلاش کرده بود.

اسرائیل می گوید، سوء قصد به جان لیبرمن قرار بود در زمان جنگ تابستان گذشته ارتش اسرائیل در غزه، در حین بازگشت روزانه لیبرمن از وزارت خارجه در اورشلیم به خانه اش در یکی از یهودی‌نشین‌های کرانه باختری انجام شود.

سامی ابوزهری، سخنگوی حماس، روز ۳۰ آبان گفته بود، لیبرمن و دیگر مقامات اسرائیل عامل کشتار کودکان و زنان فلسطینی هستند، و لذا، «هدفی مشروع» برای نیروهای «مقاومت» به حساب می‌آیند.

حمله دو پسرعموی فلسطینی به یک کنیسه در غرب اورشلیم در روز ۲۷ آبان، نگرانی از مبدل شدن این حملات زنجیره‌ای به یک خیزش سراسری فلسطینی ها را تشدید کرده است.

در زمینه این نگرانی ها، فرماندهی پلیس اسرائیل دستور داده است که فعالان راستگرا، شامل نمایندگان احزاب راست در کنست، به نزدیکی «حرم شریف» راه داده نشوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG