لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۱

واکنش نتانیاهو به قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه اسرائیل


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن محاکمه رهبران و نظامیان اسرائیل در دادگاه‌های بین‌المللی به اتهام «جنایت جنگی» درخواست شده است.

نخست وزیر اسرائیل در واکنش به این قطعنامه گفت که سازمان ملل نمی‌تواند مدعی دفاع از حقوق بشر باشد.

این قطعنامه که روز جمعه، ۱۲ تیر، در نشست این شورا با حمایت ۴۱ کشور به تصویب رسید، می‌گوید مصونیت مقام های اسرائیلی که در «جنایت جنگی» دست داشته اند، باید لغو شود تا بتوان آنها را تحت تعقیب قضایی قرار داد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا، از کشورهای مهم غربی که مناسبات نزدیکی با اسرائیل دارند، همراه با تمامی کشورهای اروپایی عضو شورا، از این قطعنامه حمایت کردند.

پاکستان به نمایندگی از فلسطین و گروه کشورهای عربی پیش‌نویس این قطعنامه را به شورای حقوق بشر ارائه کرده بود.

تنها آمریکا به این قطعنامه رای مخالف داد و پنج کشور نیز رای ممتنع دادند؛ هند که به‌زودی نخست وزیر آن از اسرائیل دیدار خواهد کرد، در شمار کشورهایی بود که رای ممتنع داد.

این قطعنامه یازده روز پس از انتشار گزارش کمیته تحقیق منصوب شده از سوی این شورا در خصوص عملیات نظامی تابستان گذشته ارتش اسرائیل در غزه تصویب شد.

قطعنامه که در آستانه نخستین سالروز این عملیات ۵۱ روزه صادر شد، اجرای توصیه های گزارش کمیته حقوق بشر این شورا را درخواست کرده است.

کمیته تحقیق شورای حقوق بشر در گزارش خود هم اسرائیل و هم تشکل های مسلح فلسطینی را به ارتکاب «جنایت جنگی» در جنگ سال گذشته متهم کرده بود.

این گزارش موارد مشخصی را به عنوان سند «جنایت جنگی» در مورد هر دو طرف جنگ ذکر کرده و از جمله یادآور شده بود که اسرائیل با آگاهی از این که مدارس وابسته به سازمان ملل در غزه به پناهگاه هزاران فلسطینی گریخته از محله های جنگی مبدل شده، به این مدارس حمله کرده و موجب مرگ ده‌ها نفر شده است.

کمیته تحقیق مرگ پنج غیرنظامی را نیز در طرف اسرائیلی به عنوان سند «جنایت جنگی» تشکل های فلسطینی در حملات راکتی به اسرائیل دانسته بود؛ دو نفر از این کشته ها، کارگران خارجی و دو نفر نیز عرب های بادیه نشین جنوب اسرائیل بودند و یک کودک یهودی در حمله راکتی کشته شد.

در جنگ سال گذشته ۷۲ اسرائیلی کشته شدند که ۶۷ نفر آنها نظامی بودند و در طرف فلسطینی ۲۲۰۳ تن کشته و باریکه غزه ضمن تحمل بیش از یازده هزار زخمی، شاهد ویرانی گسترده بود و بیش از ۳۰۰ هزار نفر در غزه جا به جا شدند.

بسیاری از آنها هنوز نیز بی خانه و مکان هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به قطعنامه روز جمعه مدعی شد که سازمان ملل چشم خود را بر روی «واقعیات» بسته و «نمی تواند مدعی دفاع از حقوق بشر باشد».

آقای نتانیاهو تکرار کرد که شورای حقوق بشر همواره به طور سیستماتیک و «وسواس‌گونه» علیه اسرائیل قطعنامه صادر می کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG