لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۱

«سفر محرمانه» وزیر اسرائیلی به امارات همزمان با آغاز اجرای برجام


یووال اشتاینیتز (چپ) در کنار بنیامین نتانیاهو

رسانه‌های اسرائیل روز سه‌شنبه، ۲۹ دی‌ماه، گزارش دادند که همزمان با اجرایی شدن برجام، توافق اتمی نهایی ایران با قدرت‌های جهانی، وزیر انرژی اسرائیل در سفری محرمانه به امارات متحده عربی بوده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی این کشور، در دیدار مخفیانه خود از ابوظبی با مقامات ارشد امارات متحده عربی گفت‌وگو کرده، اما جزئیات این مذاکرات از رسانه‌ها پنهان مانده است.

شبکه دوم تلویزیون اسرائیل زمانی این خبر را منتشر کرد که آقای اشتاینیتز روز دوشنبه، ۲۸ دی، از سفر امارات به بیت‌المقدس بازگشته بود.

اشتاینیتز، وزیر عضو حزب لیکود، دولتمرد نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، است که در سال‌های گذشته مسئول «پرونده اتمی ایران» در دولت این کشور بود و سفرهای متعددی به کشورهای مختلف با هدف «گسترش تحریم‌ها علیه ایران» انجام می داد.

دولت اسرائیل از اجرایی شدن برجام ابراز ناخشنودی عمیق کرده و نتانیاهو در بیانیه و اظهارنظرهایی گفته است که ایران هنوز «سودای دستیابی به بمب اتمی را از سر به در نکرده است».

نتانیاهو این را نیز گفته است که دولت اسرائیل عملکرد ایران به تعهدات خود را بر اساس برجام پیگیری خواهد کرد تا تخلفات را «برای جهانیان افشا کند».

اسرائیل در روزهای گذشته نیز اعلام کرد که به شرکت‌های بین‌المللی فعال در عرصه انرژی «هشدار» داده است که میان همکاری با ایران و اسرائیل یکی را انتخاب کنند.

سفر محرمانه وزیر انرژی اسرائیل به امارات همزمان با دوران جدیدی انجام شد که برای ایران با رفع تحریمها آغاز شده است.

همچنین دیدار تازه فاش شده وزیر انرژی اسرائیل از امارات در اوج تحولات اخیر منطقه‌ایِ مرتبط با ایران در حالی انجام شده که یک آژانس انرژی وابسته به سازمان ملل متحد به تازگی اعلام کرد اسرائیل نیز مانند دیگر کشورهای عضو این نهاد امکان یافته است دفتر خود را در این آژانس در ابوظبی افتتاح کند.

در سال‌های دور، برخی از امیرنشین‌های منطقه، از جمله قطر با اسرائیل نوعی روابط محدود داشتند، اما این روابط در یک دهه اخیر قطع شده بود.

از سوی دیگر، اسرائیل در دو سال گذشته با صراحت بیشتری می‌گوید که دیدگاه بسیاری از کشورهای عربی منطقه در برابر ایران، با مواضع اسرائیل همخوانی دارد.

رسانه‌های اسرائیلی و بین‌المللی نیز هر از گاهی از برخی دیدارها و تماس‌های محرمانه میان مقامات ارشد اسرائیلی با بلندپایگانی از عربستان و امیرنشین‌ها خبر می‌دهند، گزارش‌هایی که هرگز تایید رسمی نگرفته است.

اما سفر وزیر انرژی اسرائیل به امارات در شرایطی انجام شده که ایران در مناسبات خود با امارات، عربستان و بسیاری از کشورهای منطقه دستخوش تنش شدید شده و شماری از این کشورها روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرده‌اند.

فرماندار تکزاس در اسرائیل: «آمریکا از ساده لوحی خود پشیمان می‌شود»

همزمان رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که گرگ ابوت، فرماندار ایالت تکزاس در آمریکا، که به اسرائیل سفر کرده این هفته در دیدار با نتانیاهو در بیت‌المقدس گفته است که ایالت او به تحریم‌ها علیه ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش روزنامه معاریو در شماره سه‌شنبه، ۲۹ دی، فرماندار تکزاس در این دیدار توافق هسته ای ایران را «توطئه» و طرحی «فاقد هر گونه منطق» نامیده و به نتانیاهو گفته است، «با وضع قوانین بیشتر ایالتی، نخواهیم گذاشت که پول مالیات‌دهندگان در تکزاس، ایران را که حامی تروریسم است، تقویت کند».

XS
SM
MD
LG