لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۵

«اعلام حمایت کامل» اسرائیل از آمریکا در نبرد با خلافت اسلامی


جان کری (چپ) در کنار همتای اسرائیلی‌اش، آویگدور لیبرمن

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که این کشور «حمایت کامل» خود را از عملیات آمریکا در مبارزه علیه گروه «خلافت اسلامی» به آگاهی واشینگتن رسانده است، هرچند که به گفته یک مقام ارشد ارتش اسرائیل، «داعش فعلاً خطری برای اسرائیل محسوب نمی‌شود».

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، در دیدار با همتای آمریکایی خود، جان کری، تاکید کرده است که در نبرد آمریکا و ائتلاف جهانی علیه خلافت اسلامی، «اسرائیل از هر چه در توان دارد، برای کمک به آمریکا استفاده خواهد کرد».

ملاقات لیبرمن با کری روز چهارشنبه، ۲۶ شهریور، در واشینگتن و در جریان سفر رسمی وزیر امور خارجه اسرائیل به آمریکا صورت گرفته است.

آمریکا در تشکیل ائتلاف سیاسی و نظامی برای مقابله با «خلافت اسلامی»، با وجود تلاش برای جلب حمایت حدود چهل کشور، رسماً از اسرائیل برای پیوستن به این ائتلاف دعوت نکرد.

با این حال خبرگزاری‌های غربی هفته گذشته گزارش دادند، اسرائیل اطلاعاتی مهم مانند تصاویر ماهواره‌ای منطقه و نیز سفرهای مشکوک شهروندان اسلامگرای غربی به کشورهایی مانند عراق و سوریه را برای استفاده ارتش آمریکا در عملیات نظامی و بمباران علیه مواضع «خلافت اسلامی»، در اختیار پنتاگون می‌گذارد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز جمعه، ۲۸ شهریور، نوشت که آویگدور لیبرمن در ملاقات با جان کری ضمن اعلام «حمایت کامل اسرائیل از عملیات نظامی آمریکا در منطقه» در همین حال گفته است که مبارزه جهانی در برابر «خلافت اسلامی» باید مقابله با حماس و سازمان‌های ترور فلسطینی را نیز که اسرائیل با آنها مقابله می‌کند شامل شود.

به نوشته جروزالم پست، وزیر امور خارجه اسرائیل در حالی حماس و «خلافت اسلامی» را در کنار یکدیگر قرار داده است که وزارت امور خارجه آمریکا در پذیرش چنین مقایسه‌ای «تردید» نشان می‌دهد.

در همین حال، یک افسر ارشد واحد اطلاعاتی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه در گزارشی در جمع گزارشگران امور نظامی رسانه‌های این کشور درباره «خلافت اسلامی» گفته است که «این نیروها در حال حاضر خطری برای اسرائیل به حساب نمی‌آیند، اما نظر به احتمال گسترش رخنه داعش به کشورهایی مانند لبنان، اسرائیل برای هر وضعیتی آماده است».

این افسر گفته است: «داعش سلول‌های خوابیده در لبنان دارد که در زمان لازم بیدار خواهند شد.»

به گزارش رادیوی اسرائیل، افسر ارشد اطلاعاتی ارتش این کشور تاکید کرده است که اسرائیل «تمامی اطلاعات خود را در باره توانایی و آرایش نظامی نیروهای داعش، در اختیار آمریکا می‌گذارد».

واحد اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل ارزیابی کرده است که اقدامات اخیر نیروهای «خلافت اسلامی» مانند چاپ گذرنامه و برپایی وزارتخانه‌هایی مانند کشور، دارایی و رفاه اجتماعی در سرزمین‌های تحت تسلط خود در عراق، جای پای این گروه را در منطقه تقویت می‌کند.

واحد اطلاعاتی ارتش اسرائیل همچنین گفته است در ارزیابی ارائه شده این کشور به آمریکا تاکید شده است که اگر «خلافت اسلامی» سرکوب نشود، می‌تواند به سوی سایر کشورهای آسیایی پیشرفت کند.

این افسر اطلاعاتی اسرائیلی همچنین گفته است، نیروهای «خلافت اسلامی» هم اکنون بر ۶۰ حوزه نفتی سوریه و عراق، چهار نیروگاه برق و ۴۵ درصد از ذخیره گاز سوریه و فرودگاه «طابقه» تسلط دارند.

به گفته این نظامی اسرائیلی، تسلط داعش بر زیربناهایی مانند برق و انرژی، به این گروه ثبات و استقلال می‌بخشد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG