لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۷
در آستانه سفر رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که حمایت مردم آمریکا از اسرائیل به بالا‌ترین میزان خود در یک دوره طولانی یعنی ۶۴ درصد رسیده است.

بر اساس نظرسنجی مؤسسه گالوپ، ۶۴ درصد از آمریکایی‌ها پشتیبانی از اسرائیل را مورد تاکید قرار می‌دهند، در حالی که تنها ۱۲ درصد از شهروندان آمریکایی خود را حامی دیدگاه‌های فلسطینی‌ها توصیف کرده‌اند.

حمایت ۶۴ درصدی شهروندان آمریکایی از اسرائیل، بیشترین میزان ایستادگی در کنار اسرائیل در ۲۵ سال گذشته محسوب می‌شود.

چهار سال پیش نظرسنجی گالوپ حمایت آمریکایی‌ها از اسرائیل را ۶۰ درصد تعیین کرده بود و این آمار دو سال بعد نیز به همین میزان باقی ماند و سال گذشته به ۶۱ درصد رسید.

آخرین بار که مردم آمریکا با چنین درصد بالایی ازاسرائیل حمایت کرده بودند، در زمان حمله عراق به کویت بود که درپی واکنش نظامی آمریکا و متحدینش برای بیرون راندن عراق از کویت، ارتش صدام حسین ۳۹ فروند موشک اسکاد به سوی تل‌آویو شلیک کرد.

در آن زمان اسرائیل به درخواست جرج بوش پدر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، سکوت کرد تا جنگ در منطقه وخیم‌تر نشود.

در همین حال، نظرسنجی جدید مؤسسه گالوپ نشان می‌دهد که میزان حمایت جمهوری‌خواهان آمریکایی از اسرائیل افزایش یافته و نیز جوانان آمریکایی به اندازه میانسالان و سالمندان آمریکایی حامی اسرائیل نیستند.

در میان آمریکایی‌های ۵۵ ساله به بالا، حمایت از اسرائیل ۷۱ درصد است، اما در بین شهروندان ۱۸ تا ۳۴ ساله آمریکایی ۵۵ درصد این دیدگاه را دارند و در بین ۳۴ تا ۵۴ ساله‌ها ۶۵ درصد حامی اسرائیل هستند.

از سوی دیگر در هر رده سنی در بین آمریکایی‌ها، تنها ۱۲ درصد آن‌ها حامی فلسطینی‌ها هستند، اما تنها زمانی که مؤلفه تحصیلات به میان می‌آید، درصد حامیان فلسطینی‌ها به ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، اما هنوز ۶۸ درصد دانش‌آموختگان آمریکایی پشتیبان اسرائیل هستند.

در حالی که یهودیان آمریکایی حامی مهم حزب دموکرات هستند و بیش از هشتاد درصد آنها در انتخابات نوامبر سال ۲۰۰۸ به نفع ریاست جمهوری باراک حسین اوباما رای دادند و بزرگ‌ترین اعطاکنندگان کمک‌های مالی به حزب دموکرات نیز در انتخابات نوامبر ۲۰۱۲ هنوز یهودیان آمریکایی بودند، اما حمایت آمریکایی‌های دموکرات از اسرائیل، درمقایسه با پشتیبانی جمهوری‌خواهان، چندان زیاد نیست.

۷۸ درصد جمهوری‌خواهان آمریکایی حمایت از اسرائیل را ضروری می‌دانند، در حالی که ۵۵ درصد دموکرات‌ها باور مشابهی دارند.

در پی انتشار این نظرسنجی است که باراک اوباما روز چهارشنبه سی‌ام اسفند برای نخستین بار از زمانی که به کاخ سفید راه یافته به اسرائیل و کرانه باختری سفر می‌کند تا، به باور اکثر ناظران، اعتماد اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به آمریکا را که در این سال‌ها مخدوش شده است با امید تجدید مذاکرات صلح، دوباره کسب کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG