لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۳

هاآرتص: طرح تازه دولت نتانیاهو برای خانه‌سازی بیشتر


روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز سه‌شنبه، چهاردهم آذر، از طرح‌های بیشتر دولت بنیامین نتانیاهو در هفته‌های باقی‌مانده از عمر این دولت برای ساخت‌وساز در اراضی اشغالی فلسطینی، با محوریت شرق بیت‌المقدس، خبر داد.

این تصمیم با وجود ناخشنودی عمیق جامعه جهانی از طرح جنجالی تازه اعلام شده دولت این کشور برای ساخت سه هزار واحد مسکونی در شرق بیت‌المقدس و خط میانی اراضی اشغالی کرانه باختری اعلام می‌شود.

روزنامه هاآرتص نوشته است که مراجعه محمود عباس به سازمان ملل برای ارتقای جایگاه سیاسی فلسطینی‌ها به سطح «کشور ناظر غیرعضو» مستمسکی به دولت نتانیاهو داده است تا طرح‌های خانه‌سازی در چهارگوشه اورشلیم را شدت بخشد و مانع از به‌هم پیوستگی سرزمینی کرانه باختری گردد.

به نوشته هاآرتص، هدف از اجرای این طرح‌ها، قطع ارتباط رام‌الله، مرکز سیاسی تشکیلات فلسطینی، با بیت‌اللحم در بخش جنوبی کرانه باختری است.

نبود پیوستگی در دو بخش شمالی و جنوبی کرانه باختری و محاصره شدن شرق عرب‌نشین بیت‌المقدس با یهودی‌نشین‌ها، بزرگ‌ترین مانع را بر سر راه تشکیل کشور فلسطین به وجود می‌آورد.

تاکنون از یک پروژه سه هزار خانه‌ای، طرحی دیگر با ۱۷۰۰ خانه در «رامات شلومو» و نیز ضبط درآمد مالیاتی حکومت فلسطینی، به عنوان «تنبیه» تشکیلات فلسطینی خبر داده شده است.

۱۳۸ کشور در نشست نهم آذر در مجمع عمومی سازمان ملل جایگاه فلسطینی‌ها را به «کشور ناظر غیرعضو» ارتقاء دادند؛ ۹ کشور از جمله اسرائیل و آمریکا با آن مخالفت کردند و ۴۱ کشور از جمله ۱۵ کشور اتحادیه اروپا رای ممتنع دادند.

اعلام جنجالی این طرح‌ها، وضعیت منطقه را نیز به سوی ناآرامی می‌برد؛ زمانی که بامداد سه‌شنبه بولدوزرهای اسرائیلی به محله «الطور» رسیدند تا به تسطیح زمین برای پارک جدیدی در کوهپایه‌های «هرهتصوفیم» اقدام کنند، فلسطینی‌های همسایه به کشمکش با رانندگان بولدوزر‌ها پرداختند و نیروهای پلیس اسرائیل وارد صحنه شدند.

در این میان استرالیا به صف کشورهایی پیوسته است که روز سه‌شنبه با احضار سفیر اسرائیل، خواهان لغو تصمیمات «نگران‌کننده و مغایر با روند صلح» از سوی دولت اسرائیل شدند.

سفرای اسرائیل در بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، سوئد و دانمارک نیز روز دوشنبه به وزارت خارجه در این کشور‌ها احضار شدند و به آنها شدیداً اعتراض شد.

در همین حال، به نوشته هاآرتص، نه تنها امکان دارد که کشورهای اتحادیه اروپا سفیران خود را از اسرائیل فرا بخوانند، بلکه اتحادیه اروپا بازنگری در پیمان‌های مهم اقتصادی خود با اسرائیل را نیز بررسی خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه سیزدهم آذر بیانیه نکوهش تازه‌ای صادر کرد و طرفین اسرائیلی و فلسطینی را به بازگشت به میز مذاکرات فرا خواند.

با وجود این انتقادهای شدید، دفتر نخست وزیری اسرائیل شامگاه دوشنبه اعلام کرد که «تصمیم آقای نتانیاهو پا برجا می‌ماند».

XS
SM
MD
LG