لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۵۴

نتانیاهو پست وزارت دفاع را به لیبرمن، سیاستمدار افراطی، واگذار کرد


بنیامین نتانیاهو (راست) در کنار آویگدور لیبرمن

آویگدور لیبرمن، رهبر یک حزب راست افراطی در اسرائیل، اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پست وزارت دفاع در دولت را به او پیشنهاد کرده است. این انتخاب با انتقاد شدید رهبران اپوزیسیون مواجه شده است.

روزنامه جروزالم پست روز پنج‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت، نوشت، پیشنهاد پست وزارت دفاع از سوی نتانیاهو به لیبرمن، در چارچوب «تحولات دراماتیک» در ائتلاف دولت مطرح شده است.

آقای لیبرمن رهبر حزب «اسرائیل، خانه ما» در پی ملاقاتی در روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت، با بنیامین نتانیاهو، در جمع خبرنگاران در بیت المقدس گفت، نتانیاهو حاضر شده پست وزارت دفاع را به او بدهد و این حزب را وارد ائتلاف دولت کند.

لیبرمن در دولت کنونی نتانیاهو، از بعد از انتخابات ۱۴ ماه پیش، در موضع اپوزیسیون قرار گرفته بود.

اما لیبرمن ظهر چهارشنبه در یک نشست خبری گفته بود، حزب او برای همکاری با دولت شرایطی مانند «اعدام تروریست‌ها» و «نابودی حماس در غزه» را درخواست می‌کند.

بعد از این نشست خبری لیبرمن، دفتر نتانیاهو اعلام کرد که او به ملاقات با نخست وزیر دعوت شده است.

دو سیاستمدار تایید کردند که بعد از این «ملاقات ثمربخش» مذاکرات میان هیئت‌های دو حزب لیکود و «اسرائیل، خانه ما» در روزهای آینده برای دادن پست های دیگری از وزارتخانه‌ها به سیاستمداران این حزب دست راستی ادامه خواهد یافت.

سیاستمداران حزب لیکود به رسانه های اسرائیل گفتند، نتانیاهو به جای پست وزارت دفاع که از ژنرال موشه یعلون گرفته می شود، پست وزارت خارجه را به یعلون می دهد؛ اما دفتر آقای یعلون اعلام کرد هنوز چنین پیشنهادی با او در میان گذاشته نشده است.

دولت کنونی نتانیاهو در ۱۴ ماه اخیر وزیر خارجه نداشته و خود او این وزارتخانه را سرپرستی می کرد تا بتواند با گسترش ائتلاف دولت، آن را به سیاستمدارانی که وارد ائتلاف دولتی می شوند، بدهد.

اما رسانه های اسرائیل تاکید کرده اند که نتانیاهو عملاً یعلون را از پست وزارت دفاع بیرون رانده است.

نتانیاهو روز یک‌شنبه هفته جاری یعلون را احضار و توبیخ کرد؛ یعلون هفته گذشته گفته بود، نظامیان حق دارند مواضع خود را بیان کنند، حتی اگر این مواضع با سیاست ها و دیدگاههای دولت در تضاد باشد.

اظهارات یعلون حمایت دوباره او از سخنرانی اخیر ژنرال یائیر گولان معاون ستاد کل ارتش اسرائیل محسوب شد.

ژنرال گولان دو هفته پیش در مراسم یادبود قربانیان هولوکاست گفته بود نشانه هایی از افراطی تر شدن جامعه اسرائیل، شبیه آن چه هشتاد- نود سال پیش در آلمان وجود داشت و به سربرآوردن نازی ها منجر شد، مشاهده می شود، و «این وضعیت بیش از هر چیز دیگر او را در مورد اسرائیل نگران می کند».

نتانیاهو از این سخنان ژنرال گولان نیز ابراز ناخرسندی شدید کرده بود.

در این میان، رهبران اپوزیسیون یهودی و عرب اسرائیل از ائتلاف در حال تشکیل میان نتانیاهو با لیبرمن انتقادهای شدید کرده و سپردن پست وزارت دفاع به یکی از افراطی‌ترین چهره‌های سیاسی اسرائیلی را «برای امنیت اسرائیل به‌شدت زیان‌بار» نامیدند.

XS
SM
MD
LG