لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۰۷

پایان تعیین اعضای کابینه نتانیاهو: ائتلاف با «احزاب افراطی راستگرا»


رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که بنیامین نتانیاهو چینش مهره‌ها در دولت جدید خود را با تشکیل ائتلافی از احزاب افراطی راستگرا و به‌شدت مذهبی تکمیل کرده است.

بر اساس این گزارش‌ها، نتانیاهو بار دیگر احزاب مذهبی اولترا اورتودکس را به ائتلاف دولت برگردانده و همزمان، احزاب راستگرای افراطی را مامور پست‌های مهمی مانند وزارت امور خارجه و آموزش و پرورش کرده است.

آقای نتانیاهو کمتر از یک هفته دیگر مهلت دارد که دولت تازه خود را معرفی کند.

نتانیاهو که رهبر حزب لیکود است، در پی انتخابات سراسری روز ۲۶ اسفند گذشته، از سوی رئوبن ریبلین، رئیس جمهوری اسرائیل، به عنوان سیاستمداری که بیشترین بخت را برای تشکیل دولت دارد، مامور تشکیل دولت جدید اسرائیل شد.

او در چهار هفته نخست از مهلت قانونی که در اختیار داشت در تشکیل ائتلاف دولت ناکام شد و دو هفته دیگر تمدید مهلت برای انجام تکلیف محوله درخواست کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، نتانیاهو روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، هشتم و نهم اردیبهشت، با احزابی که او درخواست هایشان را برای ورود به ائتلاف دولت پذیرفته به توافق دست یافت.

نتانیاهو گفته بود او شرایط را برای ورود این احزاب تعیین می کند زیرا حزب لیکود قوی تر از دوره های قبلی و صاحب ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمانی شده است.

نفتالی بنت رهبر حزب«هبیت هیهودی» در دولت جدید وزیر آموزش و پرورش خواهد شد؛ امری که احزاب اپوزیسیون به‌شدت از آن انتقاد کرده و گفتند آموزش و پرورش کشور در دست یکی از راستگراترین سیاستمداران دهه های اخیر قرار گرفته است.

با وجود آن که حزب راستگرای «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن در انتخابات اخیر ضعیف شد اما نتانیاهو لیبرمن را در مقام وزیر خارجه باقی نگاه داشته است.

ژنرال موشه یعلون که عضو حزب لیکود است، وزیر دفاع می ماند. یووال اشتاینیتز وزیر راهبردی و مسئول «پرونده ایران» همچنان عضو دولت جدید باقی خواهد بود اما ممکن است پست او به فرد دیگری از حزب لیکود داده شود.

نتانیاهو موشه کهلون رهبر حزب تازه تاسیس «کولانو» را وزیر دارایی کرده و او ریاست سازمان ساخت و ساز را نیز در دست خواهد داشت و ژنرال یوآو گالانت که به تازگی از ارتش بیرون آمده، از حزب «کولانو»، وزیر مسکن و شهرسازی خواهد شد.

نتانیاهو به احزاب مذهبی «شاس» و «یهودیت توراتی» نیز قول محول کردن چندین وزارتخانه را داده است؛ این احزاب که هم‌پیمانان «سنتی» نتانیاهو بوده اند، پس از چند سال به ائتلاف دولت بازمی گردند.

احزاب مذهبی بودجه بیشتر برای حوزه های علمیه و موسسات خود را همراه با حمایت مالی قوی تر از خانواده های پراولاد مذهبی و همچنین توقف روند قانونی تغییر مذهب را درخواست کرده اند و نتانیاهو با آن موافقت کرده است.

بر اساس گزارش رسانه های اسرائیل، نتانیاهو از رهبران احزاب هم‌پیمان خواسته است چند شرط او را بپذیرند؛ تسلط بیشتر نخست وزیر بر رسانه ها، خودداری از تصویب هر گونه قانونی علیه روزنامه «اسرائیل هیوم» و نیز تصویب قانونی برای رای دادن اسرائیلی ها در جهان در انتخابات مجلس اسرائیل.

روزنامه راستگرای «اسرائیل هیوم» از سوی شلدون ادلسون میلیاردر یهودی آمریکایی حامی نتانیاهو مجانی بین مردم توزیع می شود.

در همین زمینه روزنامه هاآرتص روز پنج‌شنبه، ۱۰ اردیبهشت، نوشت، دولت جدید اسرائیل بیشتر از هر زمان دیگر در رسانه های کشور نفوذ خواهد داشت و بخش بزرگی از رسانه ها را به خود وابسته کرده و آنها را از این طریق به انقیاد کشیده است.

نتانیاهو به دلیل حمایت بسیاری از اسرائیلی های پراکنده در جهان از حزب راستگرای لیکود می خواهد به این دسته از اسرائیلی ها نیز حق رای بدهد؛ تاکنون اسرائیلی های ساکن کشورهای دیگر حق رای دادن نداشتند.

حزب غیرمذهبی «یش آتید»، «اردوگاه صیونیستی» به رهبری اسحاق هرتسوگ و تزیپی لیونی و جبهه متحد اعراب با ۱۳ کرسی اش در اپوزیسیون خواهند بود.

XS
SM
MD
LG