لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۳۱

واکنش محتاطانه آمریکا و پاسخ تند اسرائیل به پیش‌نویس قطعنامه فلسطین


اقدام فلسطینی‌ها در ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای استقلال کشور فلسطین و «پایان اشغالگری اسرائیل» با واکنش محتاطانه آمریکا و پاسخ تند دولت اسرائیل روبه‌رو شد.

اردن، عضو غیردائم شورای امنیت، روز چهارشنبه، ۲۶ آذر، پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشور فلسطین را به شورای امنیت ارائه کرد.

این پیش‌نویس تاکید دارد که باید در چارچوب یک جدول زمانی سه ساله، اسرائیل به «اشغالگری» در «اراضی فلسطینی» پایان داده و کشور مستقل فلسطین در مرزهای پیش از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ با پایتختی قدس (اورشلیم) تشکیل شود.

در واکنش به ارائه این پیش‌نویس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در بازگشت به واشینگتن پس از سفر سه روزه خود به اروپا گفت که کشورش با تصویب این قطعنامه مشکلی ندارد، اما نباید به وخیم شدن نزاع اسرائیلی- فلسطینی بینجامد.

آقای کری در اروپا با نخست وزیر اسرائیل و یک هیئت ارشد فلسطینی و همچنین با وزیران خارجه شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و بریتانیا دیدار کرده و درباره این گام فلسطینی‌ها رایزنی مفصل داشت.

در همین زمینه ریاض المالکی، وزیر امور خارجه حکومت خودگردان فلسطینی، گفته بود، دیدار سه‌شنبه شب در لندن میان هیئت فلسطینی با همراهی دبیرکل اتحادیه عرب با جان کری «مثبت نبود».

به گفته المالکی، کری تهدید کرده بود که آمریکا از «حق وتو» در شورای امنیت برای جلوگیری از تصویب قطعنامه مورد نظر فلسطینی ها، استفاده خواهد کرد.

در همین حال به گزارش وب‌سایت خبری وای‌نت، متعلق به روزنامه یدیعوت آخرونوت، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است تشدید فشارهای بین المللی بر اسرائیل، اسلامگرایان مسلح در منطقه را تقویت کرده و عواقب این وضع متوجه خود جهان نیز خواهد شد.

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، نیز روز پنج‌شنبه، ۲۷ آذر، مدعی شد که تشکیلات خودگردانی با تلاش های جهانی خود علیه اسرائیل، به اسرائیل «اعلان جنگ» داده، روح توافق صلح اوسلو را نقض کرده و لذا اسرائیل انحلال این تشکیلات را بررسی می کند.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، نیز اقدام فلسطینی ها در ارائه پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشور فلسطین را «ترفند ریاکارانه» نامید.

به گزارش رسانه های اسرائیل، لیبرمن گفت این قطعنامه حتی در صورت تصویب، «چیزی را تغییر نخواهد داد، زیرا اسرائیل آن را قبول نخواهد کرد».

لیبرمن افزود: «تشکیل کشور فلسطین می بایست نتیجه نهایی صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل باشد نه از طریق گامهای یکجانبه فلسطینی ها.»

وزیرخارجه اسرائیل همچنین گفته است که از دیدار با همتای سوئدی اش خودداری می کند؛ سوئد نخستین دولت در اتحادیه اروپا بود که به تازگی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت شناخت و فشارهای بین المللی بر اسرائیل را وارد مراحل تازه ای کرد.

در پی اقدام دولت سوئد، شماری از پارلمان های کشورهای اروپایی نیز کشور فلسطین را به رسمیت شناختند، هرچند که این مصوبه ها برای دولت های این کشورها «الزام آور نیست».

در تازه ترین اقدام نیز در این خصوص، پارلمان لوکزامبورگ چهارشنبه با شناسایی فلسطین از دولت این کشور خواست گامهای لازم را برای شناسایی استقلال فلسطین بردارد.

دولت بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه متحمل چند شکست بزرگ سیاسی در صحنه جهانی شد؛ نه تنها فلسطینی‌ها با وجود تهدیدهای اسرائیل پیش‌نویس قطعنامه تشکیل کشور فلسطین را به شورای امنیت ارائه کردند، بلکه پارلمان اروپا با اکثریت آراء از به رسمیت شناختن کشور فلسطین بر اساس مذاکرات صلح اسرائیلی- فلسطینی حمایت کرد و دادگاه عمومی اتحادیه اروپا نیز در این روز نام حماس را از فهرست تروریستی پاک کرد.

XS
SM
MD
LG